Reili Rand: õhukese riigi aeg on pöördumatult läbi

PiretToimetulek

Sotsiaaldemokraat Reili Rand kinnitas täna riigikogu ees peetud kõnes, et sotsiaalmajanduslike probleemide kuhjumine  ja ebavõrdsuse suurenemine ühiskonnas annavad tunnistust sellest, et õhukese riigi aeg on Eestis pöördumatult möödas.

„Viimastel aastakümnetel on sotsiaaldemokraadid püüdlikult silunud parempoolse poliitika tekitatud lõhesid. Kuid täna, mil oleme silmitsi erinevate kriisidega ja ebavõrdsus on süvenemas, on vaja palju jõulisemaid lahendusi. Paraku ei jagu kõigil erakondadel piisavalt tähelepanu ühiskonna valupunktidele. Ja seda olukorras, kus energiakriis ja meeletu inflatsioon on pannud osa inimesi lausa eksistentsiaalsete valikute ette,“ ütles Rand debatil, mis oli pühendatud plaanile „Eesti 2035.“

„Riigi esmane ülesanne peab täna olema see, kuidas meie inimesed ja ettevõtted eeloleva talve üle elavad – mida teha veel selleks, et inimesed suudaksid oma arved ära maksta, et ei oleks neid, kes kannatavad külma ja ka tühja kõhu käes,“ lisas Rand.

Hiiu-, Saare- ja Läänemaalt valitud saadik peatus pikemalt regionaalse ebavõrdsuse vähendamisel. „Parempoolse poliitika usk kõikvõimsasse vabasse turgu on võtnud maapiirkondadest ja väikelinnadest inimesed. Kui me Eestis tunneme end pahatihti Euroopa perifeeriana, kus on kallimad hinnad ja vähe ühendusi suurte keskustega, siis näiteks Hiiumaal, mis on siseriiklik ääremaa, on mured sarnased,“ rääkis Rand

Piirkondlikule arengule annaksid tema sõnul hoogu üürielamute programmi taaskäivitamine, investeeringud uutesse töökohtadesse ning palgatõusud koos maksuvaba miinimumi suurendamisega.

„Kui „Eesti 2035” pikaajaline eesmärk on kasvatada ja toetada meie inimeste heaolu nii, et Eesti oleks ka 20 aasta pärast parim paik elamiseks ja töötamiseks, siis tegutseda tuleb juba täna. Sotsiaaldemokraatide eesmärk on tugev, turvaline ja hooliv Eesti. Nii tänastele kui ka tulevastele lastele,“ lausus Rand.