SDE esinumber Marina Kaljurand: EKREIKE valitsus oli hoiatuseks, milliseks ei tohi lasta Euroopat muutuda

PiretJulgeolek

Euroopa Parlamendi valimiste sotsiaaldemokraatide esinumber Marina Kaljurand sõnas SDE üldkogul peetud kõnes, et kõige olulisem eesmärk eesootavatel valimistel on kindlustada, et Euroopa jätkaks üksmeeles demokraatia tugevdamise teel. Ainult nii on Eesti julgeolek tagatud.

“Tänavu möödub 20 aastat Eesti liitumisest Euroopa Liiduga. See koos käidud tee on olnud käänuline, aga see on olnud õige tee. Vahepeal oleme kogenud nn EKREIKE valitsust, mis oli šokiteraapiaks Eesti ühiskonnale ja võiks olla meenutuseks ka nüüd, europarlamendi valimistel – ärme lähe vabaduste ja õiguste piiramise teed. Ja neile, kes on pettunud Reformierakonnas ja Eesti 200s, ütlen ma järgmist – ma saan aru teie pettumusest, aga ärge pöörake selga liberaalsele maailmavaatele, ärge minge kaasa parempoolsete hüsteeriaga. Hääletage ka Euroopa Parlamendi valimistel demokraatia, vabaduse ja julgeoleku poolt, hääletage sotsiaaldemokraatide poolt,” rääkis Marina Kaljurand.

“Oleme näinud, et võimu ükskõiksus kõige haavatavamate vastu teeb neist kerge saagi populistidele ja äärmusideoloogiatele. Võim ei tohi suhtuda inimestesse ülbelt ja üleolevalt – inimestel on õigus teada, mida võim teeb ja võimul on kohustus anda selgitusi ja aru. Isegi, kui see tundub tülikas ja ebapopulaarne. Selgitama peame ka valijate valikuid eelseisvatel Euroopa Parlamendi valimistel – me seisame nende põhiväärtuste eest, millele Euroopa Liit rajati ja mis on praegu rünnaku all. Küll aga on tänavu juunis meil ühiselt võimalik paremäärmuslased ja konservatiivid jätta endiselt vähemusse, nii nagu nad on seda ka täna.”

Marina Kaljurand rõhutas, et kuivõrd Eestist on saanud üks Ukraina toetamise eestkõnelejatest, tuleb seda  tööd jätkata – relvastuse andmisega Ukrainale, põgenike vastuvõtmisega, Euroopa kaitsetööstuse varjusurmast ülesäratamisega  – et Ukraina võidaks ja Venemaa vastutaks. “Meie sõnum on selge – meie ise ja kogu Euroopa peab olema sõjaliselt võimekam. Seepärast toetame ettepanekut määrata järgmises Euroopa Komisjonis ametisse kaitsevolinik.”

Kaljuranna sõnul tuleb tunnustada Prantsuse president Macroni, kes ühena vähestest Lääne-Euroopa riigipeadest ütles väga selgelt ja konkreetselt, et Venemaa ei peata oma territoriaalseid ambitsioone, kui võidab sõja Ukrainas ning see muutuks eksistentsiaalseks ohuks ka prantslastele.

“Samas ei ole ma nõus nendega, kes kasutavad sõda Ukrainas ettekäändena, et teiste, ilmselget neile ebamugavate teemadega mitte tegeleda. Sõda Ukrainas on ja jääb väga oluliseks, aga selle taha ei tohi pugeda, et midagi olulist tegemata jätta.

Näiteks kui kaugel me oleme rohepöördega? Poliitika, mis algas väga ambitsioonikalt, on tänaseks hääbumas, et mitte öelda – varjusurmas. Ja ometigi on keskkond valdkond, millega tuleb tegeleda kohe ja praegu. See on meie kohustus järeltulevate põlvede ees, oma laste ja lastelaste ees. Miks ei toeta kõik inimesed rohepööret? Arvan, et peamine põhjus on selles, et rohepööre jääb inimestele arusaamatuks ning seostub tihti nn tobedate reeglitega, mida Euroopa Liit ehk Brüssel peale surub. Asja ei tee lihtsamaks see, et siiani puudub selge arusaam – kes maksab kinni rohepöörde ning kuidas tagatakse sotsiaalne õiglus, et rohepööre ei tuleks nende arvelt, kellel on niigi raske. Ma loodan, et järgmine Euroopa Komisjon ei jookse kliima- ja keskkonnateemadega lati alt läbi, vaid analüüsib olukorda, teeb järeldused, võtab vastu otsused ning jätkab ambitsioonika rohepöördega,” rõhutas Kaljurand.

Täisteksti Marina Kaljuranna kõnest saab lugeda siit.

Sotsiaaldemokraatide valimisprogrammi saab lugeda siit

Euroopa Parlamendi valimistel on SDE kandidaadid Marina Kaljurand, Sven Mikser, Katri Raik, Tanel Kiik, Riina Sikkut, Ivari Padar, Natalie Mets, Vootele Päi ja Jevgeni Ossinovski.

Euroopa Parlamendi valimised toimuvad Eestis 3.-9. juunini kestva valimisnädala jooksul esmaspäevast, 3. juunist kuni pühapäeva, 9. juunini kestva valimisnädala jooksul. Elektrooniline hääletamine kestab 3. juunist kuni 8. juunini. Valimispäeval, 9. juunil saab hääletada valimisjaoskondades üle Eesti. Europarlamendi saadikuid valitakse iga viie aasta tagant ning Eestil on parlamendis 7 saadikukohta.

Üldkogust toimus ka ülekanne veebi vahendusel ja see on järelvaadatav Youtube’i lingilt: https://www.youtube.com/live/SakmgtKnC2I?si=M6cnruItYpcDCANn