Sotsiaaldemokraadid: hümn on ja jääb pühaks

Ann VaidaAvatud ühiskond

Sotsiaaldemokraadid on veendunud, et Eesti hümn on püha asi, mis on inimeste südametes ja mida kaitsevad head tavad ning rahva austus.

Ühtlasi toetavad sotsiaaldemokraadid märtsi alguses riigikogule esitatud lipuseaduse täiendamise eelnõu, kus hümn on koos autoritega välja toodud. „Seaduses saab olema selgelt kirjas, et Eesti Vabariigi hümniks on „Mu isamaa, mu õnn ja rõõm,“mille viisi autoriks on Friedrich Pacius ja sõnade autoriks Johann Voldemar Jannsen,“ märkis Toomas Jürgenstein.

Jürgensteini sõnul oli täna parlamendi menetlusest välja kukkunud EKRE eelnõu puhul tegu ülereguleerimise katsega. „Hümn on püha ning ei ole vaja panna seadusega end halvasti tundma ratastoolis ja teisi puudega inimesi, kes hümni mängimise ajal tõusta ei saa. Samamoodi tuleb võtta tõsiselt usuinimest, kes austab talle kõige pühamaid asju pea katmisega,“ lausus ta.

Jürgensteini sõnul peab hümn vabastama, mitte aheldama. „Riik ja ühiskond pole midagi väljastpoolt tulevat ja kõrgemat, vaid see on osa igaühest meist. Ühiskond koosneb kodanikest, kes ise meie riiki loovad, mitte ei oota, et keegi neile seda regulatsiooniga ette paneb. Vabade inimeste ühiskonnale piisab, kui on olemas tavad ning seadustes on Eesti Vabariigi hümn koos viisi ja sõnade autoritega märgitud,“ rääkis Jürgenstein.

„Tänane valik on just nagu otsustamine Vana Testamendi, paljude seaduste ja reeglitega maailma ja Uue Testamendi, armastust ning isiklikku vastutust rõhutava lähenemise vahel. Sotsiaaldemokraadid eelistavad viimast. Piltlikult öeldes – laulame hümni oma südametesse ja hülgame liigse regulatsiooni,“ lisas Jürgenstein.