Sotsiaaldemokraadid rahandusministrile: laenuvõlglaste lisandumine näitab, et kiirlaenufirmade tegevus vajab korrastamist

digiUncategorized

Rahandusminister Keit Pentus-Rosimannus peab riigikogu ees selgitama, kas valitsus kavatseb kiretult pealt vaadata, kuidas laenuvõlgnike arv aina kasvab või näeb ta vajadust kiirlaenu- ja inkassofirmade tegevuse korrastamise järele.

Sotsiaaldemokraadid esitavad täna Pentus-Rosimannusele vastavasisulise arupärimise ja ootavad ministrilt tegutsemist olukorras, kus Eestis on järjest enam neid inimesi, kes on raskustes väikelaenude tagasimaksmisega.

„Rahandusministeeriumi tellimusel märtsis valminud krediidituru uuringu tõi välja, et alates 2016. aastast on tarbimislaenude arv kahekordistunud Lisaks on turule tulnud palju erinevaid   kiirlaenufirmasid, kes pakuvad kõrge intressimääraga lühiajalisi laene ja „toodavad“ juurde makseraskustes inimesi. Võlglaste arvu kasvatas oluliselt ka koroonaaeg, kus eriti teenindussektoris kaotasid paljud piirangute tõttu töö ja sissetuleku,“ ütles õiguskomisjoni aseesimees Heljo Pikhof.

Tema sõnul on üksjagu segadust seoses võlgade sissenõudmisega.”Paljud kiirlaenufirmad müüvad hapuks läinud laenud edasi inkassofirmadele, kes koorivad võlglasi hiiglaslike menetluskulude  ja viivisetega. Harvad pole juhtumid, kus sisse nõutakse  juba aegunud või inimese poolt eelnevalt tasutud võlgnevusi. Inkassofirmade kohatine ebaseaduslik tegevus on aidanud inimesi võlaorjusesse lükata,“ lisas Pikhof.

Sotsiaaldemokraadid küsivad rahandusministrilt, kas tal on ettepanekuid kiirlaenufirmade tegevuse korrastamiseks, sealhulgas neile täiendavate reklaamipiirangute kehtestamiseks. „Millal ja kuidas kavatsete reguleerida inkassofirmade tegevust? Kas ja kuidas tuleks suurendada võlanõustamisteenuse kättesaadavust ja parandada inimeste finantskirjaoskust?“ pärivad nad Pentus-Rosimannuselt.

Tervelt kolmandikul võlglastest on kivina kaelas viis või rohkem võlga ja keskmine võlasumma on 10229 eurot. Täitemenetluse võlgnikke on Eestis 72297, neist 73 protsenti on  mehed ning 27 protsenti on naised ning võlgniku keskmine vanus on 42,7 aastat, selgus Tartu Ülikooli sotsiaalteaduslike rakendusuuringute keskuse krediidituru uuringust.