Sven Mikser: Lääne-Balkani strateegia on ambitsioonikas teekaart ühisesse tulevikku

Ann VaidaVälispoliitika

Eile osales välisminister Sven Mikser ELi välisministrite mitteametlikul kohtumisel (Gymnich) Sofias, kus arutati olukorda Süürias ning Euroopa Komisjoni esitatud Lääne-Balkani strateegiat.

Rääkides olukorrast Süürias sõnas Mikser, et antud kriisi lahendamiseks on vajalik rahvusvahelise ühtsuse jõulisem sekkumine. “Olukorra halvenemine ja rünnakud Süürias on väga murettekitavad. Keemiarelvade jätkuv kasutamine Süüria vägede poolt on vastuvõetamatu. Antud olukorras peavad kõik osapooled näitama üles vaoshoitust ning tegema endast kõik, et olukorda de-eskaleerida. Arvan ka, et EL ja USA peaksid mängima Süüria rahuprotsessis senisest palju aktiivsemat rolli,” lisas Mikser.

Välisminister Mikser ütles kohtumisel, et Eesti toetab jätkuvalt ELi laienemispoliitikat, mis tugineb EL väärtustel ja rangel tingimuslikkusel. „Lääne-Balkani strateegia pakub ambitsioonikat teekaarti meie ühisesse tulevikku. Mul on hea meel, et Lääne-Balkani strateegia sisaldab ka digitaalarengu tegevuskava, millel on kindlasti positiivne mõju piirkonna sotsiaalmajanduslikule ja õigusriigi arengule, ” ütles Mikser ning rõhutas, et oluline on ka täielik joondumine EL ühise välis- ja julgeolekupoliitikaga.

Täna lendab välisminister Sven Mikser kõrgetasemelisele Müncheni julgeolekukonverentsile, mis sel aastal keskendub peamiselt Euroopa Liidu rollile julgeoleku küsimustes ning arutletakse ELi ning Venemaa ja Ameerika Ühendriikide suhete üle. Lisaks kohtub väliminister konverentsi äärel Gruusia kolleegiga.