Sven Mikser UK välisministrile: ootame NATO tippkohtumiselt heidutushoiaku tugevdamist

Ann VaidaVälispoliitika

Sven Mikser and Boris Johnson

Välisminister Sven Mikser kohtus eile õhtul Londonis Suurbritannia välisministri Boris Johnsoniga, kellega kinnitati Eesti ja Suurbritannia häid suhteid ning arutati Euroopa julgeolekuolukorra üle.

„Eesti ja Suurbritannia kaitsekoostöö on suurepärane näide ohte ja julgeolekuolukorda sarnaselt tajuvate liitlaste ühistegevustest,“ sõnas välisminister Mikser. „Hindame kõrgelt nii meie hea liitlase kohaolu meie regioonis eFP lahingugrupi juhtriigina kui ka osalust õhuturbe teostamisel,“ sõnas Mikser. Välisminister lisas, et kaitsekoostöö kontekstis on oluline panna rõhku ka küberkoostöö süvendamisele.

Edendame NATO kollektiivkaitse võimet

Juulis toimuvast NATO tippkohtumisest rääkides sõnas Mikser, et oluline on liikuda edasi Walesi ja Varssavi tippkohtumisel vastuvõetud otsustega. „Eesti eesmärk NATO tippkohtumisel on edendada NATO kollektiivkaitse võimet ning tugevdada allianssi heidutushoiakut,“ rõhutas Mikser. Samuti viitas välisminister õiglasele koormajagamisele NATO raames, avaldades lootust, et NATO riigid kiirendavad 2% kaitsekuludeni jõudmist.

Suhted Venemaaga

Lisaks arutasid välisministrid suhteid Venemaaga. Välisminister Johnson tänas Eestit toetuse eest seoses Salisburys toimunud keemiarünnakuga. „Seni kuni Venemaa jätkab Euroopa ja NATO julgeoleku ja stabiilsuse õõnestamist ning üritab diskrediteerida demokraatlike ühiskondi, ei ole meil võimalik liikuda temaga avatuma ja konstruktiivsema koostöö poole,“ rõhutas Mikser. Välisministrid olid ühel nõul, et suhetes Venemaaga peab Euroopa säilitama ühtsuse ja kindlameelsuse nagu seni.

Välisminister Sven Mikser kohtus Londonis ka Suurbritannia parlamendi alamkoja kaitsekomisjoni liikmetega, kellega arutati samuti Eesti ja Suurbritannia kaitsekoostööd ja lähenevat NATO tippkohtumist.


Loe veel:
Sven Mikser: Eesti diplomaatia saab jõudu juurde
Sven Mikser: NATO kaitsehoiaku tugevnemine peab jätkuma
Välisminister Sven Mikser: NATO liitlaste ühtsus on tugev ja kõikumatu