Tanel Talve: tehnoloogia areng viib ühistranspordi uuele tasandile

Ann VaidaE-Eesti, Maaelu

Riigikogu riigireformi probleemkomisjoni esimees Tanel Talve ütles täna majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumis toimunud arutelul, et ühistranspordi tulevik sõltub suuresti uute tehnoloogiliste võimaluste rakendamisest.

Talve tutvustas kavandatavat Saaremaa pilootprojekti, kus maapiirkonnas elavatel inimestel on võimalik taksonduses ilma tegevate Taxify või Uberi eeskujul tellida endale transporti koju ja sõita sinna, kuhu vaja. „Tegu on täiesti uue lähenemisega, mis ei kaota olemasolevaid bussiliine ära, vaid tuleb nende kõrvale. Kui katsetamine ennast õigustab, saab asjaga edasi minna ka. Kindlasti oleks uus süsteem lahendus seal, kus riik doteerib tühjalt sõitvaid busse,“ rääkis Talve. „Tehnoloogiat tuleb senisest jõulisemalt kasutada nii teenuste osutamisel kui ka riigi juhtimises. See toob olulise kulude kokkuhoiu ja teeb inimeste elu mugavamaks,“ lisas ta.

Ühise laua taga arutasid Saaremaa pilootprojekti erinevate ministeeriumite, maanteeameti ja ühistranspordikeskuste inimesed ning Saaremaa valla juhid. „Meie ekspertgrupi ideed on saanud valdavalt positiivset tagasisidet. Sama asja testimise vastu tuntakse huvi ka mujal, näiteks Põlvamaal ja Anija vallas,“ sõnas Talve.

Saaremaale mõeldud innovaatilist lahendust aitab välja töötada ja katsetada ekspertgrupp, kuhu Talve kõrval kuuluvad Martin Kivimäe, Aare Lapõnin ja Pirko Konsa.