Välisminister Sven Mikser: EL peab reageerima Venemaa tegevusele konkreetsete sammudega

Ann VaidaVälispoliitika

Sven Mikser

Välisminister Sven Mikser kohtus täna Brüsselis Euroopa Liidu välisministritega, kellega võeti vaatluse alla Ukrainas toimuv ning kohtuti ka Ukraina välisministri Pavlo Klimkiniga. Välisministrid arutasid lisaks olukorda Lääne-Balkani riikides, ELi ja Aafrika Liidu vahelist koostööd, Iraani küsimust ja olukorda Venezuelas. 

Välisministrid mõistsid hukka Venemaa tegevuse Aasovi merel, kutsusid üles Venemaad üles viivitamatult vabastama Ukraina laevad ja nende meeskonnaliikmed ning tagama vaba läbipääsu Ukraina ja teiste riikide laevadele Kertši väinas ja Aasovi merel vastavalt rahvusvahelisele õigusele. „Me oleme täheldanud viimaste aastate jooksul Venemaa käitumises ohtlikku mustrit, mille tulemusena on Venemaa enda kontrollile allutanud uusi alasid,“ sõnas välisminister Mikser. „Euroopa Liit ei saa piirduda siinkohal vaid ühiste avaldustega, peame võtma ette konkreetsed sammud,“ rõhutas ta. Mikser tõi välja, et Eesti toetab täiendavatele isikutele piiravate meetmete kehtestamist ja sektoripõhiste sanktsioonide tähtaja pikendamist ühe aasta võrra senise kuue kuu asemel. 

Euroopa Liidu välispoliitika ja julgeolekupoliitika kõrge eriesindaja Federica Mogherini kinnitas, et Ukraina toetamine on Euroopa Liidu jaoks prioriteet ning toimuva rahvusvahelise õiguse rikkumise valguses otsitakse täiendavaid võimalusi Ukraina toetamiseks nii arengukoostöö kaudu kui ka poliitilises võtmes. Välisminister Mikser tõi välja, et Eesti on olnud Ukraina toetamises aktiivne juba aastaid, sealhulgas Mariupoli piirkonnas. „Me peame ühiselt leidma veelgi rohkem võimalusi toetada Ukrainat sellises keerulises ja ohtlikus olukorras,“ rõhutas ta. 

Euroopa Liidu välisministrid võtsid täna vastu otsuse lisada sanktsioneeritute nimekirja 9 inimest, kes olid seotud niinimetatud Donetski ja Luganski Rahvavabariikide „valimiste“ korraldamisega.  

Rääkides olukorrast Lääne Balkanil sõnas Mikser, et Eesti huvi on regiooni riikide euroatlantilise integratsiooniprotsessi toetamine, mille üheks eesmärgiks on Euroopa Liidu naabruse stabiliseerimine. „Loodame, et saame avada liitumisläbirääkimised Makedoonia* ja Albaaniaga juba järgmise aasta suvel,“ sõnas välisminister. 

Välisministrid arutasid ka EL-Aafrika suhteid 21.-22. jaanuaril 2019. aastal Brüsselis toimuva ELi ja Aafrika Liidu välisministrite kohtumise valguses. Mikser kinnitas, et Eesti toetab ühistel väärtustel ja huvidel põhinevat tugevat EL-Aafrika koostööd. 

* endine Jugoslaavia Vabariik Makedoonia

Lisainfo uute nimede lisamise kohta sanktsioneeritute nimekirja

Seotud lood: