Aleks Desjatnikov: Noorsotside Tartu klubi juht kutsus poliitikud kooli aru andma

Kertu ValgeTartu

Tartu Annelinna gümnaasiumi üheksandas klassis õppiv Aleks Desjatnikov võttis kätte ja otsustas osaleda Tartu noortevolikogu projektis «Poliitikud kooli».

Ent eesmärk polnud mitte kutsuda tähtsaid mehi-naisi ainult oma kooli, vaid mujalegi.

Juba on Aleks Desjatnikovi juhtimisel toimunud kohtumised Tartu Puškini ja Kivilinna koolis, kus teiste seas astusid üles Tartu abilinnapead Tiia Teppan ja Jarno Laur. Eile rivistas noormees oma kooli värskelt pestud põrandaga aulas üles kuus poliitikut või poliitikuks pürgijat eesotsas linnapea Urmas Klaasi ja abilinnapea Artjom Suvoroviga.

Linnapea oli meelitatud noormehe pealehakkamisest tuntud nägude kooli kutsumisel. Nimelt saatis Aleks Desjatnikov poliitikutele meili või kirjutas neile Facebooki ning ei saanud ühtegi eitavat vastust. Klaas tunnista ka, et noormees meenutab talle väga palju teda ennast samas eas.

«Kui juba üks õpilane, nagu Aleks, on selline julge ja hakkaja, võib väga olulisi asju korda saata,» rääkis Klaas. Ta soovis, et õpilased oleksid aktiivsed ja koolid looksid võimalusi sellisteks väitlusteks.

Annelinna gümnaasiumi õppealajuhataja Julia Trubatšova sõnul on kool küll ka varem korraldanud poliitikute ja õpilaste kohtumisi, ent see oli esimene kord, kui õpilane ise kutsus külalised sellisele üritusele.

Matkis telesaadet

Kohtumiste üks peamisi teemasid oligi see, kuidas innustada noori olema aktiivsed ja tekitada neis huvi ühiskonnaelu ja poliitika vastu. Aleks Desjatnikov seadis endale eesmärgiks korraldada aulas «Foorumi» saate stiilis tunniajane arutelu, mida ta ise juhatas.

Saali ette seatud laudadel ootas igat külalist veepudel ning mikrofon. Kuue laua taga võtsid istet lisaks Urmas Klaasile ja Artjom Suvorovile veel noorte sotsiaaldemokraatide president Maris Sild, IRLi noorte Tartu klubi juht Tambet Anja, reforminoorte juhatusse kuuluv Andrus Punt ning Tartu noortevolikogu liige Henry Narits.

Ehkki ürituse nimi oli «Poliitikud kooli», teatas Tambet Anja arutelu alguses, et tema ei pea ennast poliitikuks, sest poliitik on see, kes on saanud rahva mandaadi. Selle väljaütlemisega tõmbas ta kohe diskussiooni käima, sest Artjom Suvorov polnud selle mõttega teps mitte päri.

Tema oli seda meelt, et poliitikuks võib end pidada iga inimene, ka erakonna lihtliige, kel on soov midagi ära teha.

Poliitiku roll

Aleks Desjatnikov soovis muu hulgas teada, kas siis on ikka nii, et valimistel loeb iga hääl. «Suhtumine, et minu hääl ei loe, tuleks kriminaliseerida!» teatas Artjom Suvorov ning tõi näiteks kas või enda valimistulemuse, kus ta oleks võinud paari hääle pärast Tartu linnavolikogust välja jääda.

Linnapea ja abilinnapea vahel istunud noorpoliitik Andrus Punt otsis põhjuseid, miks selline suhtumine tekib, ning märkis, et poliitik unustab kahjuks oma valijad peale valimisi.

Linnapea suunurgad vajusid seepeale alla. «Mina ei ole sinuga nõus!» oponeeris ta. Ent tunnistas, et see võib siiski juhtuda, kui poliitik käib mõnes valimisringkonnas kui külaline. Kohalikul poliitikul on aga raske oma valijaid, kellega ta päevast päeva kokku puutub, unustada.

Peale seda, kui külalised olid saanud iga nurga alt arutleda, miks ja kuidas peaksid noored ühiskonnas kaasa rääkima, võttis Aleks Desjatnikov ürituse kokku ning kinkis igale külalisele punase gerbera ja Annekese šokolaadi. Tema näos oli näha elevust ja rahulolu kordaläinud ürituse pärast.

«Ainuke, mida ma sooviksin, et publik osaleks rohkem arutelus. Praegu tõstis kätt ju ainult üks inimene. Aga tore, et see ükski oli,» sõnas noormees.

Allikas: Tartu Postimees