Andrei Hvostov ja teised eesti literaadid pakuvad välja idee püstitada Sergei Dovlatovile Tallinnasse mälestusmärk

Ann VaidaKultuur, Tallinn

 „Täna oleks 76-aastaseks saanud uuema vene kirjanduse üks värvikamaid esindajaid Sergei Dovlatov. Eelmisel aastal avati Dovlatovi monument Peterburis ning 2014 nimetati tema järgi üks tänav New Yorgis. Ka Tallinn ja tallinlased mäletavad andekat kirjanikku hästi – maja peal, kus ta elas, ripub mälestustahvel ning tänavu toimusid siin juba viiendat korda ka Dovlatovi päevad. Mälestusmärki, millest aeg-ajalt räägitakse, ei ole me aga senini jõudnud veel paigaldada,“ põhjendab Andrei Hvostov miks ta antud austusavaldust Tallinna linnapildis näha soovib.

Aastatel 1972-1975 elas Dovlatov Tallinnas ning töötas ajalehes „Sovetskaja Estonija“. Andrei Hvostov märgib, et just Eestis astus Dovlatov professionaalse kirjaniku teele. Tema töised elamused ja kogemused ajakirjandusmaailmas on kokku kogutud jutukogumikku “Kompromiss”.

„Dovlatovi „Kompromiss“ on nõukogude absurdse tegelikkuse kirjeldajana üks silmapaistvamaid näiteid, ja seda mitte ainult vene, vaid ka eesti kirjanduses. Dovlatovi raamatud on eesti keelde väga hästi tõlgitud. Kõhklemata võib väita, et tema looming on ühtemoodi hinnatud ja armastatud nii eestlaste kui ka venelaste hulgas,“ selgitab Hvostov Dovlatovi tähtsust mõlemas kultuuriloos. „Ka täna avaldab Dovlatov mõlemale kultuurile suurt mõju. Kaks aastat tagasi linastus vene film „Imelise ajastu lõpp“, mis käsitleb just Dovlatovi eesti perioodi. Filmivõtted toimusid muuhulgas ka mitmes Eesti linnas,“ lisab Hvostov.

Hvostovi meelest võiks Dovlatovi mälestusmärk kahe kultuuri tihedate sidemete sümboliks saada ning tema tänuväärse ideega liitusid ka teised sotsidest Eesti kirjanikud Karl Martin Sinijärv, Maimu Berg ja Kadri Kõusaar. Ametliku pöördumise annavad kirjanikud Tallinna linnavolikogule üle järgmisel istungil.

Foto: Karli Saul