Andres Anvelt: ühtsete standarditeta maismaapiir kujutab ohtu tervele vaba liikumise alale

Ann VaidaEuroopa

Euroopa Liidu siseministrid arutasid Sofias toimunud mitteametlikul kohtumisel vaba liikumise ala maismaapiirile ühtsete standardite kehtestamist. Elulisest vajadusest tulenev teema oli ka üks Eesti eesistumise algatusi.

Siseminister Andres Anvelti sõnul on Schengeni piirieeskirjaga kindlustatud see, et piirikontrolli tehakse igal pool ühtemoodi, kuid Schengeni maismaapiirile endale üheselt arusaadavad kvaliteedinõuded puuduvad. “Kui piir ei pea, sest kusagil riigis puudub vajalik taristu ja teisal tehnika, siis kujutab see ohtu kogu vaba liikumise alale,” rõhutas Anvelt.

“Ühtsete standardite kehtestamine on vajalik ainuüksi seepärast, et Euroopa piiriagentuuril oleks, mille alusel hinnata maismaapiiri tugevusi ja nõrkusi. Alles siis saame ühist piiri ühiselt tugevdada, kui teame, mida täpselt saavutada tahame ja mida selleks on vaja parandada,” lisas siseminister.

Lisaks piirihaldusele arutasid siseministrid põhjalikult rändeteemasid, sealhulgas Euroopa Liidu varjupaigapoliitika küsimusi. Uus eesistuja Bulgaaria jätkab tööd Eesti eesistumise ajal tehtud ettepanekutega.

Bulgaaria pealinnas Sofias 25.-26. jaanuaril toimuv Euroopa Liidu justiits- ja siseministrite mitteametlik kohtumine on Bulgaaria eesistumise avaüritus.