Barbi Pilvre: igavesti säilivate saiakeste asemel pakkugu koolipuhvet käsitöövõileibu

Ann VaidaTervishoid

„Jah, riik käibki luuaga koolipuhvetitest üle, nagu lehepealkiri väitis. Õigesti teeb. Sotsiaalministeeriumi algatus keelustada koolipuhvetites madala toiteväärtusega rämpstoidu müük on ainult tervitatav,“ leiab riigikogu liige, sotsiaaldemokraat Barbi Pilvre.

„Kool on koht, kus lausa peab suunama toitlustajate valikuid ja vajadusel kehtestama ka piirangud. Viimane aeg on rämpstoit koolidest välja saada, et takistada seal halbade toitumisharjumuste kujunemist ja teha ruumi ettevõtjatele, kes näevad pisut rohkem vaeva ja võtavad riske, pakkudes värsket, tõesti tervislikku toitu,“ ütles Pilvre, lisades, et Eesti koolides on vähemalt 200 puhvetit ja müügiautomaati.

Ta meenutas, et kui täiskasvanute maailmas liigub trend üha enam kontrollitud koostisega, kvaliteetse ja värske tooraine poole, siis paljud koolipuhvetid kurnavad endiselt vanemate rahakotti, kahjustades laste tervist, pakkudes suhkrujooke, šokolaadibatoone, kartulikrõpse ja pika säilivusajaga saialaadseid tooteid.

„Kui kodu pakub tervislikku toitu, siis koolipuhvetid ja söögikohad loovad halba toitu müües nö noortetoidu trendi, millega siis kodu omakorda peab selgitustööd tehes võitlema,” muretses Pilvre. „Loomulikult pole lapsed võimelised otsustama täisväärtusliku toidu kasuks, kui alternatiiv on odav, rasvane ja magus suupiste. Sageli jääb puhvetist ostetud rämpsu tõttu söömata ka korralik koolitoit. Omaette probleem on müügiautomaadid, mis ei saagi pakkuda värsket toitu.“

Tema sõnul käib riik õigel teel, kui tahab alates 2019. aastast keelata koolipuhvetites madala toiteväärtusega ja kõrge energiasisaldusega kauba müügi, et kaitsta laste tervist. See on osa sotsiaalministeeriumis valminud rahvatervise seaduse eelnõust, mis on nüüd teistes ministeeriumites kooskõlastusringil.

„Minule ei ole veenev oponentide argument, et koolis müüdava toidu üle kontrolli võtmine on kallaletung ettevõtlusvabadusele. Puhvetite pidajad saavad ka edaspidi koolides kaupa müüa ja kasu teenida, neil tuleb vaid muuta sortimenti ning rämpstoidu asemel pakkuda näiteks tervislikke käsitöövõileibu, puu- ja juurvilju, vett – valik on tegelikult suur,“ tõdes Pilvre. „Paljud koolipuhvetid ongi seda juba teinud, Westholmi Gümnaasiumi puhvetist saab isegi taimetoitu osta.“

Eestis on 30% 6–9-aastastest, 35% 10–13-aastastest ning 24% 14–17-aastastest lastest ülekaalulised või rasvunud. Ka Euroopa Liidu Nõukogu on tänavu tunnistanud, et senised abinõud laste rasvumise pidurdamisel ei ole olnud piisavalt tõhusad.