Rainer Vakra: Ehitame koos avatud ja tulevikku vaatava pealinna

Ann Vaida

24. mai õhtul kinnitasid Tallinna sotsid tänavuste kohalike valimiste linnapeakandidaadiks Rainer Vakra.

Vakra sõnul on linnapea edukas siis, kui kõigil Tallinna lastel on õnnelik lapsepõlv. Seetõttu on sotside esimene prioriteet Tallinna valimistel lapsed ja nende tulevik.

“Uus linnapea on edukas siis, kui kõigil Tallinna lastel on õnnelik lapsepõlv,” ütles vastne sotside linnapeakandidaat Rainer Vakra, kelle sõnul vajab Tallinna lasteaedadest täna renoveerimist koguni 80 maja, mis on ligi kaks kolmandikku kõigist lasteaedadest. “Sotsiaaldemokraatide peamine eesmärk ja lubadus nende valimistel on kõik Tallinna lasteaiad järgmise nelja aasta jooksul korda teha,” ütles Vakra.

“Aga see pole veel kõik. Lisaks ilusatele majadele peab lastel ka kõht täis olema ning see toit peab olema tervislik. Et ükski laps ei jääks lasteaias söömata, tagame tasuta lasteaiatoidu kõigile Tallinna lastele,” kinnitas meerikandidaat.

“Oleme juba käivitanud programmi varajaseks keeleõppeks lasteaedades. Me usume, et iga lasteaias õpitud lisakeel tõstab laste konkurentsivõimet nende tulevases elus.” ütles Vakra.

Vakra rõõmustas, et ka Reformierakond on selles asjas sotside paati hüpanud, sest eesti keele omandamine vene lasteaedades on meie jaoks iseenesest mõistetav. “Meie plaanid on sellest aga kaugel ees – soovime investeerida lastesse, andes lasteaias kõigile lastele ka teise keele oskuse,” ütles Vakra.

Sotside eesmärk neil valimistel lõpetada pealinnas Keskerakonna ainuvõim, mida iseloomustavad korruptsioon ja mõttelaiskus. “Kui ärimaailmas on seadused, mis meid halbade monopolide eest kaitsevad, siis pealinnas oleme nendeks kaitsjateks meie ise,” ütles Vakra.

Küsisime ka meerikandidaadilt viis küsimust, et mehest ja tema tegevustest pisut rohkem aimu saada. Loe lähemalt!

Rainer Vakra, miks kandideerite Tallinna linnapeaks?

Nagu ütleb tuntud rahvatarkus – kala hakkab mädanema peast. Keskerakonna pikk ainuvõim on Tallinna arengu peatanud ja linnavõimu laisaks muutnud.

Ükspuha, millist kivi selles sumbunud tiigis liigutad, siis alati tuleb selle alt paha haisu. Heaks näiteks on Tallinna prügimajandus, kus valitseb totaalne kaos ja peataolek. Või kasvõi linnas vedelevad autoromud, mis risustavad linnapilti. Rääkimata üldse korruptsioonist Tallinna linnaplaneerimises või sellest, et pealinna volikogu juhib isik, kes on parasjagu altkäemaksu andmise süüdistusega kohtu all.

On aeg asuda tööle, et Tallinn puhtaks teha. Tõugata minevikku Keskerakonna läppunud võimumonopol pealinnas ja visata kolhoositallid mustusest puhtaks.

Hetkel ametist kõrvaldatud, altkäemaksu asjas kohtu all olev linnapea ei olnud tallinlane, vaid käis tööle Hundisilmalt, kuidas on teiega?

Mitmendat põlve tallinlasena olen veendunud, et linnapea amet on rohkem kui üheksast viieni töö. See on elustiil, see on suhtumine ja teadmine, et terve linn on minu koduhoov, mitte pelgalt töökoht, kuhu tullakse autoga Hundisilmalt või Põltsamaalt kell 9 ja lahkutakse kell 17.

Mis on sotsiaaldemokraatide põhiline fookus sügisestel kohalikel valimistel?

Loomulikult meie lapsed. Tallinna lasteaedadest vajab renoveerimist lausa 80 maja, mis on ligi kaks kolmandikku kõigist lasteaedadest. Sotsiaaldemokraatide peamine eesmärk ja lubadus nendel valimistel on kõik need lasteaiad järgmise nelja aasta jooksul korda teha. Aga mitte ainult seda. Lisaks ilusatele majadele peab lastel ka kõht täis olema ning see toit peab olema tervislik. Et ükski laps ei jääks lasteaias söömata, tagame tasuta lasteaiatoidu kõigile Tallinna lastele.

Oleme juba käivitanud programmi varajaseks keeleõppeks lasteaedades. Me usume, et iga lasteaias õpitud lisakeel tõstab laste konkurentsivõimet nende tulevases elus. Mul on hea meel, et Reformierakond on selles asjas meie paati hüpanud. Eesti keele omandamisest vene lasteaedades on meie jaoks iseenesest mõistetav.

Meie plaanid on sellest aga kaugel ees – soovime investeerida lastesse, andes kõigile lastele rohkem kui ühe keele.

Kas teie arvates ei võiks Tallinna olla senisest oluliselt rohelisem linn?

Meist mitte kaugel asuv Norra pealinn Oslo on võtnud eesmärgiks teha kesklinn 2019. aastaks autovabaks. See tulevikku vaatav otsus puudutab seal ligikaudu 350 000 autoomanikku. Minu küsimus teile on – miks ei võiks Tallinn plaanida midagi sarnast?

Miks ei võiks meie kesklinn olla ala, kus eesõigus on jalakäiatel ning jalgratturitel ning alles siis mootoriga transpordil? Meil on meeletu potentsiaal kujundada oma linn senisest oluliselt rohelisemaks ja puhtamaks. Näiteks teeme puhta joogivee tasuta kättesaadavaks kõikides avalikes parkides ning tihedama käidavusega tänavatel, paigaldades selleks linnaruumi vastavad joogikraanid.

Mis on teie sõnum Tallinna tulevikule, esmavalijatele?

Tallinn on noortelinn, edumeelsete mõtete linn. Tallinn on linn, kus sündisid Skype, Transferwise, e-valitsus ning omal ajal maailma kõige kõrgem hoone – Oleviste kirik. Meil tuleb hoida joont, et Tallinn oleks edumeelne, uuenduslik ning innovatiivne linn, mis on eeskujuks Läänemere maadest kaugemalgi.

Nendel valimistel saate esmakordselt valida teie, 16- ja 17-aastased tallinlased. Teie elujaatavad mõtted on need, mis annavad Tallinnale hoogu, sära ja nooruslikku indu. Teiega koos me ei ehita järjekordseid müüre, vaid avatud ja tulevikku vaatavat Euroopa riigi pealinna.

Vakra kinnitamine linnapeakandidaadiks sütitas ka fänne, kes öötundidel Tallinna linnavalitsuse hoonele Rainerit toetava sõnumi kuvasid.

25. mai esimestel minutitel toimus Tallinnas Vabaduse väljakul aktsioon, mille käigus maaliti valgusega linnavalitsuse majale noorsotside sõnum.

Pealtnägija sõnul üritati ilmselt valgusmäng sihtida endise linnapea Edgar Savisaare kabineti akendele, ent tänavavalgustuspost jäi pildile ette ning nõndaks valiti fassaadi kõrgem osa.