Heljo Pikhof: laste kaitsmine kaalub üles alkoholiäri huvid

Ann VaidaTervishoid

Sotsiaaldemokraat Heljo Pikhof kaitses täna riigikogus kavandatavaid alkoholiseaduse ja reklaamiseaduse muudatusi, mille keskne eesmärk on kaitsta lapsi  ja noori pealetükkivate alkoholireklaamide eest ning vähendada otsustavalt liigjoomisest tingitud tervise- ja majanduskahjusid. 

„Me teame, et nende muudatuste vastu on väga tugevad majandusjõud. Loodetavasti eelistavad parlamendi liikmed laste ja noorte huve ning rahva tervist, mis toob pikemas perspektiivis kasu ka majandusele. Kui kaalukausil on Eesti kainem tulevik ja alkoholiäriga seotud huvigruppide argumendid, siis ei tohiks olla kõhklust, milline valik teha,“ ütles Pikhof eelnõu teisel lugemisel.

Reklaamipiirangud ja alkoholi uued müügireeglid on Pikhofi sõnul suunatud sellele, et inimesed tarbiksid vähem alkoholi. „Muudatuste olulisim oodatav mõju puudutab alaealisi. Neil, kes on teismelisena alustanud alkoholi regulaarset tarbimist, on kõrgem risk nii tervist ohustavaks riskikäitumiseks kui ka alkohoolsete jookide kuritarvitamiseks. Alkohol on paraku otseselt seoses noorukite suremuse kolme enamlevinud põhjusega: liiklusõnnetuste, tahtmatute vigastuste ja tapmistega,“ ütles Pikhof.  “Laste ja noorte kõrval on eelnõu peamiseks sihtgrupiks ka alkoholisõltuvusega inimesed, kes soovivad joomist vähendada või siis sellega lõpparve teha. Samas ei piira eelnõu ühegi täiskasvanu õigust alkoholi tarbida.”

Pikhof rõhutas ka järjepideva alkoholipoliitika olulisust. „Varasemad sammud alkoholi kättesaadavuse ja reklaami piiramise vallas koos järk-järguliste aktsiisitõusudega on toonud ka edu. 2002. aasta septembris kadus alkoholimüük kioskitest. Haigekassa andmetel vajas septembris võrreldes augustiga 2737 inimest vähem vältimatut meditsiinilist abi,“ rääkis Pikhof. „2008. aastal lõppes üle Eesti öine alkoholimüük kauplustes. Kohe vähenesid  alkoholi joomisega seotud korrarikkumised Kui 2008. aastal tarbiti peaaegu 15 liitrit puhast alkoholi elaniku kohta, siis tänaseks on see number kolmandiku võrra väiksem.“

Kuna jätkuvalt on Eestis alkoholist tingitud kahjud väga suured, tuleb sel teel edasi minna, sõnas Pikhof.