Heljo Pikhof: vanemahüvitise uued reeglid väärtustavad isade panust

Ann VaidaLapsed ja pered, Võrdõiguslikkus

Riigikogus läbis täna teise lugemise vanemahüvitise süsteemi reformiv eelnõu, mis muudab hüvitise maksmise paindlikumaks ja hindab varasemast enam lapsi kasvatatavate isade panust.

„Vanemahüvitise süsteemi muutmise vajadusest on pikki aastaid rääkinud. Lõpuks on teoks saamas reform, mis teeb liialt jäiga skeemi ringi,  võimaldab töö- ja pereelu paremini jagada  ning  soosib isasid, kes lastega koju jäävad,” ütles Sotsiaaldemokraatliku Erakonna fraktsiooni aseesimees Heljo Pikhof.

Pikhofi sõnul on laialt teada, et lastega kodus olemine piirab naiste võimalusi tööturul. “Vanemahüvitise saajate hulgas on ainult kaheksa protsenti isasid. Meie perepoliitika pole senini isadust eriti toonitanud ega arvestanud ka soolise võrdõiguslikkusega. Nüüd saab see viga parandatud,”  märkis Pikhof. Eelnõu sätted pikendavad nn isapuhkuse kümnelt päevalt 30 päevale, mille eest maksab riik lapsega koju jäänud isale ka hüvitist. Samuti tekib  mõlemale vanemale võimalus kasutada kuni lapse kolmeaastaseks saamiseni hüvitist osade kaupa.

„Vanemahüvitise perioodi hajutamine ja teatud hüvitise ainult isadele broneerimine  mõjub soodsalt perede heaolule ja abielude püsimisele, aga ka sündimusele,“ lausus Pikhof. „Tegu on seadusega, mis aitab murda ajast ja arust mõttemalle ja soorolle, mille kohaselt on mees leivateenija ja naine, laps seelikusabas, leemekulbi liigutaja,“ lisas ta.