Riigikogu sotsiaalkomisjoni esimehe Helmen Küti kinnitusel viitavad kõik arengud sellele, et 2018. aastal tuleb juurde neid hambaravikabinette, kus inimesed saavad haigekassa toel oma hambaid ravida. Samuti kasvab uuel aastal märkimisväärselt hambaravihüvitise kasutajate arv.
„2018. aastal tõuseb hambaravihüvitis 30 eurolt 40 eurole. Suuremat, 85-eurost hüvitist hakkab saama osa keerukate haigustega inimesi, kelle jaoks on hambaravi väga vajalik. Lisaks on leitud ühine keel hambaarstidega ja üle vaadatud hambaravi ja ortodontia hinnakirjad – haigekassa tasub teenuse eest hambaarstidele edaspidi kuni 20 protsenti rohkem. Jaanuarist saavad pensionärid 260-eurost hambaproteesihüvitist kasutada haigekassa lepingupartnerite juures ja hambaarstil on õigus lähtuda hüvitise pakkumisel oma hinnakirjast“ loetles Kütt eile riigikogus põhjuseid, mis laiendavad hambaravihüvitise kasutamist.
Novembri lõpu seisuga oli haigekassaga sõlminud lepingu 171 hambaravikabinetti ja hüvitist kasutanud 62000 inimest kokku 2,7 miljoni euro ulatuses. Küti sõnul on tegu päris korralike numbritega, kui arvestada, et seadus hakkas kehtima 1. juulil ja et vahepeal oli hambaarstidel suvepuhkuse aeg.
„On tõsi, et lepinguid sõlmiti oodatust vähem ja näiteks Viljandi on ainus maakonnakeskus, kus pole praegu võimalik riiklikku hambaravihüvitist kätte saada. Aga olukord laheneb ja märtsist alates pakub Viljandi haigla Viljandi inimestele hambaraviteenust koos hüvitise saamise võimalusega,“ rääkis Kütt.
Ta avaldas heameelt selle üle, et haigekassa ja hambaarstid on asunud koostööd tegema ning leidnud just patsientidele sobivaid lahendusi. „Väga tahaks, et Eesti üheks kuvandiks ei oleks hambutu naeratus,“ lisas Kütt.
Riigikogus arupärimisele vastanud tervise- ja tööministri Jevgeni Ossinovski sõnul oli teenus uus nii hambaarstidele kui patsientidele ja nõudis harjumist. „Rahastamise muutus ehk hindade kasv soosib süsteemiga liitumist. Oleme seadnud mõistlikuks olukorra, kus liitub pool kuni 75 protsenti hambakliinikutest,“ rääkis Ossinovski. „Tänaseid tendentse arvestades peaksime järgmisel aastal saama umbes 250000-300000 hambaravihüvitise kasutajat.“