Helmen Kütt: koalitsioon oli taas selle vastu, et pensioni eest saaks hooldekodukoha

Kirill KlausSotsiaalkaitse

Koalitsioonisaadikute enamuse vastuseisu tõttu jäi täna riigikogus kinnitamata sotsiaaldemokraatide eelnõu, mis kohustas valitsust töötama selle aasta jooksul välja lahendused väärika vananemise, hoolekande ja omastehooldusega seotud valukohtade jaoks. Hoolekandesüsteemi reformimist nõudev otsus kogus vajaliku 51 asemel 33 poolthäält.

„Tänan reformierakondlasi ning keskerakondlasi Aadu Musta ja Oudekki Loonet, kes meie eelnõu toetuseks oma hääle andsid. Ülejäänud koalitsioon leidis aga, et valitsusel pole kiiret kuhugi, mis tähendab, et heal juhul on muudatusi loota alles 2022. aastal,“ ütles eelnõu kaitsnud sotsiaalkomisjoni aseesimees Helmen Kütt.

Sisuliselt hääletas koalitsioon Küti sõnul viimase nädala jooksul juba teist korda maha ettepaneku toetada neid abivajajaid, kellele käib hooldekodu hind üle jõu ja kelleni ei jõua hoolekandeteenused. „Läinud kolmapäeval ei toetanud valitsusliidu saadikud lisaeelarves meie muudatust, mis oleks vähemasti kriisiajal teinud hooldekodu koha pensioni eest kättesaadavaks. Olukorras, kus kõik teavad, millised valusad probleemid on hoolekande vallas, eelistas riigikogu enamus pea liiva alla peita. See on kurb ja kahetsusväärne,“ märkis Kütt.

Tema kinnitusel oli sotsiaaldemokraatide eelnõu kandvaks mõtteks tagada inimkeskne ja väärikas hoolduse korraldus kõigile, kes seda vajavad. „Valitsuse võimuses on töötada välja konkreetsed meetmed koos rahastusega, mis kergendaksid hetkeseisu nii pikaajalises hoolduses kui ka omastehooldajate töös. Algamas on eelarvestrateegia koostamine – kui 2021. aastasse ei planeerita täiendavalt raha, siis inimeste ja ka omavalitsuste mured vaid süvenevad,“ rääkis Kütt. „Hoolekandesüsteemi reformimisest pole aga pääsu – mida kiiremini alustada, seda varem saavad hädasolijad abi.“

Sotsiaaldemokraatide fraktsiooni nimel kõnelenud Heljo Pikhof osutas Euroopa Komisjoni korduvatele raportitele, mis on toonud välja Eesti hooldekodude alarahastamise, kohtade nappuse ja selle, et hinnad suhestuvad ülekohtuselt keskmisse pensioni. „Vanemaealiste vaesus on suur. Sotsiaalministeerium võttis probleemi 2018. aastal kokku nii: pikaajalise hoolduse korraldus tervikuna vajab riiklikul tasandil ümbervaatamist. Kas me jäämegi ootama?“ lausus Pikhof.

Sotsiaaldemokraadid esitasid Pikhofi sõnul just sellise eelnõu, mille kohaselt tuleb Eestis arendada välja terviklik hoolekandesüsteem, mis laseks eakatel võimalikult kaua kodus toime tulla ja vajadusel elada oma pensioni eest hooldekodus.

Omastehoolduse eelnõu arutelu Riigikogus