Indrek Saar: eelarve jätab kriisi raskused nõrgemate ja väiksemate kanda

Kirill KlausRiigieelarve

Sotsiaaldemokraadid hääletasid 2021. aasta riigieelarve kinnitamise vastu, kuna valitsuse valikud soosivad suuri ja tugevaid ning annavad ühiskonnale sõnumi äraspidistest väärtustest.

Sotsiaaldemokraatliku Erakonna esimees Indrek Saar tõi oma kõnes välja, et eelarve ei panusta vajalikul määral inimeste tervise kaitsesse. „Pea kolm kuud tuli sotsiaaldemokraatidel valitsusliitu haiguspäevade osas survestada ja nüüd on selleks eraldatud 2,5 miljonit eurot. On sügavalt arusaamatu, miks esimesi haiguspäevi hüvitatakse alles 1. jaanuarist. Olen veendunud, et meie praegused nakatumisnäitajad võiksid olla oluliselt leebemad, kui selle otsusega ei oleks mitu kuud hiljaks jäädud nii nagu paljude teiste elementaarsete ennetustegevustega,“ ütles Saar.

Haiguspäevad, millest kolm esimest päeva tuleb inimestel koju jäädes „ise maksta“ on Saare sõnul vaid üks näide sellest, kuidas kriisi mõjud on lükatud üha enam nõrgemate õlgadele. “Need inimesed, kellel on suuremad sissetulekud ja säästud, saavad tihti teha ka kaugtööd. Aga paljudel töötajatel seda võimalust ei ole ja nad maksavad selle kriisi ühel või teisel moel kinni. Ja lõpuks jõuab see lumepalliefektina muidugi nakatumiskordajana kogu ühiskonnani,“ sõnas Saar.

„Üksikute valitsuserakondadega heades suhetes olevate suurettevõtete ja valitsuserakondade ilmavaadet edendavate MTÜde toetuseks leitakse kiiresti vahendeid, aga neile, kes on päriselt hädas, leitakse heal juhul näpuotsaga ja moe pärast raha,“ rääkis Saar. Tema sõnul tulnuks eelarvest enam toetada kriisis väga tõsiselt kannatada saanud turismivaldkonda ja tõsta tulumaksuvaba miinimumi Eesti alampalgani. Viimane aitaks inimestel keerulises olukorras toime ja tagaks, et keskmine pension oleks tulumaksuvaba.

Sotsiaaldemokraatide liidri sõnul pidanuks eelarves olema read ka hooldekodukoha kõrge maksumuse leevendamiseks ja palgatõus õpetajatele, kes töötavad praegu suure koormusega.

„Mis on see sõnum, mida keset teravat tervisekriisi eelarvega ühiskonnale saadetakse? Paraku on see kaks miljonit eurot referendumiks, mida on vaja vaid ühe erakonna ambitsioonide rahuldamiseks ja mis tuleb kogu ülejäänud ühiskonna arvelt, ja 171000 eurot abordivastase MTÜ heldeks rahastamiseks,“ lausus Saar.