Indrek Saar küsib Tanel Kiigelt, miks hoogsalt startinud koroonaäpp HOIA on muutunud kasutuks

Kirill KlausKoroonaviirus

Sotsiaaldemokraatliku Erakonna esimees Indrek Saar saatis tervise- ja tööminister Tanel Kiigele kirjaliku küsimuse, et ministrilt uurida, miks on ettevõtete ja riigi koostöös loodud mobiilirakenduse HOIA arendamine takerdunud ja mis saab Eesti esimesest koroonaäpist edasi.

„Eelmise aasta augustis käivitunud koroonaäpile HOIA pandi suured lootused, et sellest kujuneb tõhus relv viiruse leviku piiramisel. Jaanuari alguse seisuga on inimesed HOIA rakendust oma seadmetesse laadinud üle 250000 korra. Paraku ei täida see mobiiliäpp oma eesmärki, kuna sinna jõuab vaid väga väike osa positiivsete koroonatestide vastustest, mida on näiteks võrdluses Soomega selgelt vähe. Sealset äppi Koronavilkku on alla laaditud enam kui 2,5 miljonit korda ja soomlased registreerivad märksa usinamalt oma haigestumisi. Viibin hetkel ka ise lähikontaktsena eneseisolatsioonis, kuid minu HOIA rakendus pole mulle ühtegi teadet saatnud. Sama kogemus on kahjuks paljudel,“ selgitas Saar.

Lisaks kukkus just läbi 600000 euro suuruse mahuga riigihange, mille raames otsiti lepingupartnerit, kes arendaks HOIA rakendust edasi nii, et see hõlmaks nakatunute laiemat ringi, märkis Saar. Senini saab end ise koroonapositiivseks märkida vaid mobiil-ID või Smart-ID rakenduste kaudu.

Saar küsib ministrilt, miks ei ole valitsusel õnnestunud HOIA äppi tõhusa epideemiatõrje vahendina tööle saada ja miks saab seda rakendust kasutada vaid riigisiseselt? Soome koroonaäpp ühildub vähemalt kaheksa Euroopa riigi sarnaste rakendustega, kuid mitte Eesti omaga. „Kas teie hinnangul on mõistlik ja vajalik arendada maksumaksja raha eest edasi HOIA rakendust, kui pigem võiks turul ringi vaadata ja toetada mõne teise Eesti ettevõtte loodud terviseandmete platvormi,“ pärib Saar Kiigelt. „Näiteks on loodud uus platvorm SimplyGo, mis vahendab infot nii Covid-19 testi tulemuste kui vaktsineerimiste kohta ja aitaks ka reisimist lihtsamaks muuta,“ lisas ta.

Riigikogu sotsiaaldemokraatide fraktsiooni esimees loodab, et sotsiaalministeeriumil on kava, kuidas saavutada põhjanaabritega parem koostöö ja õppida nende kordades edukamast kriisijuhtimisest. “Raskel ajal sõpradelt ja naabritelt nõu küsida ei tohiks kindlasti olla häbiasi,” julgustab Saar Kiike. Sotsiaaldemokraadid on tema kinnitusel valmis alati kaasa mõtlema, et ellu viidaks parimaid lahendusi.