Jaak Juske: Parlamentaarse demokraatia tapmine Eestis

digiDemokraatia

7. jaanuar 2021 läheb Riigikogu ajalukku musta päevana. Valitsusliit alustas opositsiooni seaduslikke õiguste räiget piiramist.

Kell 10 alustas Riigikogu Jaan Tõnissoni nime kandvas ruumis põhiseaduskomisjon abielu-teemalise rahvahääletuse eelnõusse opositsiooni poolt seaduslikult esitatud tuhandete ettepanekute menetlemist. Valitsusliit eesotsas komisjoni esimehe EKRE liikme Anti Poolametsaga oli päev varem otsustanud, et iga saadik saab oma ettepanekute tutvustamiseks vaid viis minutit, kuigi Riigikogu töö- ja kodukorra seadus annab õiguse tutvustada sisuliselt iga ettepanekut, kusjuures nende kohta on õigus komisjoni liikmetel esitada ka küsimusi. Kuna seda õigust opositsioonisaadikutele ei tagatud, oli tegemist räige seadusrikkumise ja demokraatliku vastasleeri õiguste piiramisega.

Nii oli ka loomulik, et opositsiooni esindajad komisjonis avaldasid taolise jõhkra käitumise vastu protesti. Puhkes terav sõnasõda, mis päädis Poolametsa ähvardusega kutsuda opositsioonisaadikute korrale kutsumiseks kordnik. Ainuke koht, kus tuldi opositsioonile vastu, oli õigus küsida lisaks kahe minuti jooksul igalt esinejalt küsimusi.

Komisjoni ebaseaduslikud otsused tõid kaasa ka Riigikogu liikmete ebavõrdse kohtlemise, sest paar koalitsioonisaadikut said oma paari muudatusettepaneku tutvustamiseks igaüks viis minutit. Mina esitasin aga näiteks 57 ettepanekut, mis tähendab, et mul on vaid  5,2 sekundit iga oma ettepaneku tutvustamiseks.

Täna mulle aga sõna veel ei antud, sest hea erakonnakaaslane Lauri Läänemets võitles komisjoni aseesimehena vapralt opositsiooni õiguste eest ning ei kavatsenud seadusrikkumisega leppida, tutvustades tuima rahuga oma muudatusi pärast viie minuti möödumist edasi.

Lõpuks lõi käega ka komisjoni esimees Poolamets, kes vaikis, vahetades kellegagi aktiivselt sõnumeid. Ju peeti omadega sõjaplaani.

Igatahes selgus koalitsiooni kurikaval plaan pärast vaheaega, mis lõppes kell 13.10. Poolamets teatas, et koosolek on tänaseks lõppenud ja jätkub homme vaid elektrooniliselt, mis annab võimaluse opositsioonisaadikutel vajadusel mikrofon sulgeda. Tegemist on väga haige otsusega, sest viiruse leviku tõkestamiseks mõeldud elektroonilise koosoleku formaati kasutatakse opositsiooni suukorvistamiseks. Riigikogus on alanud vaikiv ajastu.

Opositsioon jätkab aga võitlust. Vaidlus jõuab ühel või teisel viisil Riigikohtusse. Demokraatia lämmatamisega ei saa ega tohi leppida.