Jevgeni Ossinovski: tulge maa peale! Positiivse kiirtesti tegijad poevad peitu, aga meie vaidleme, kas teatris maski kanda

digiKriisist väljumine

Piinlik on. Piinlik ja valus on selle pärast, kuhu meid on teist korda aasta jooksul juhitud. On täiesti uskumatu, et samad vead on juba ükskord ära tehtud, kirjutab sotsiaaldemokraadist endine töö-ja terviseminister Jevgeni Ossinovski Eesti Päevalehes.

Kevadel oli näha, mida otsustamatus, uitjuhtimine ja segaste ning vastuoluliste sõnumite andmine kaasa toovad. Me nägime, mida see maksma läks. Kuude kaupa rangeid piiranguid ja 700 miljonit eurot, mis tuli lisaeelarvest. Ja nüüd oleme me sama aasta sees juhitud taas kuristiku servale. Sellises olukorras kuuleme me, et valitsus arutab ja et valitsuses on erinevaid arvamusi.

Prognoosid ütlevad, et me oleme praegu Tallinna-Bergamo lennukis. Tuletage meelde pilte Bergamo haiglast. See on see suund, kuhu me liigume. Juulikuust saati ei ole nakkuskordaja alla ühe olnud, ta on kogu aeg olnud üle ühe. Viirusfoon on praegu ajaloo kõige kõrgem.

Terviseminister tunnistas, et ta on lähtunud vildakatest prognoosidest, mis ei võtnud arvesse testimisstrateegia muutumist. Tegelikult alahindab ta seda, kui palju meil nakkusi on.

Ratsionaalne käitumine

On terve hulk inimesi, kes saavad kiirtestiga positiivse kätte, aga ei lähe just selle tõttu end edasi testima. See on nende ratsionaalne valik. Aga nad on haiged, mistõttu on viirusfoon palju kõrgem. Võrreldes kevadega on väga palju tulnud juurde erateste, kus positiivsete osakaal on 1%. Tegelikult on positiivsete hulk suurem.

Täna oleme seisus, kus 20% testidest on positiivsed ja kooliõpilaste seas oli see näitaja oktoobris 30%. Hetkel on meie haiglavõimekus kriitilise piiri peal. Märtsikuus oli meil haiglates 730 koroonapatsienti, aga nakkuskordaja R läks tegelikult alla ühe juba 10 päeva varem. Peab mingi ime juhtuma, et me taas 700 haiglaravi vajaja piiri ei ületa.

Opereerime reaalsete prognoosidega. Kui me suudame kiiresti R-i saada alla ühe – need on Mario Kadastiku prognoosid – siis meil õnnestub kuskil 705 patsiendi pealt hakata alla tulema. Selleks on väga vähe aega! Vastasel juhul oleme peagi seal, kus haiglates on 800, 900 ja ka 1000 patsienti. Ja siis me ei räägi enam sellest, et pole võimalik plaanilist ravi osutada.

Peaminister ütleb, et tema ei saa aru, miks enamus peab ennast vähemuse pärast piirama. No vabandust! See on ühiskonna põhimõte, et käituda tuleb viisil, mis suurendab üldist hüve. Teiseks puudutab seda enamust ehk vaktsineerituid. Loomulikult on koroonal, nagu armastatakse öelda, nähtavaid ja nähtamatuid ohvreid. Täna on taas plaaniline ravi tühistatud. Esimesel poolaastal jäi seetõttu osutamata 21000 ravijuhtu. Nüüd pole kuni jõuludeni võimalik plaanilist ravi samal viisil taastada.

Tulge maa peale!

Ja siis on vaidlused, et kas Tallinna linnapea ikka käitlus mõistlikult, kui ta 4.-8. klassi nädalaks distantsõppele saatis. No aga pakkuge siis adekvaatset üleriigilist juhtimist! Sel nädalal kasvas võrreldes eelmisega nakatumine 85+ vanuserühmas 128% ja seda olukorras, kus 25000 eakat on vaktsineerimata. Siinkohal arutada, et kas vaktsineeritud ikka peaksid teatris maski kandma või mitte? Tulge maa peale! See on katastroof, mis meid ees ootab.

Peaministrilt kuuleme, et tuleb tõhustada vaktsineerimist, et me töötame hommikust õhtuni selleks, et vaktsineerimist edendada ja on palju erinevaid asju, mida on juba tehtud ja mis on arutelu all. Kui sa oled ilma päästevestita laeva pealt maha hüpanud, siis on hilja targutada, et oleks pidanud selle ikka kaasa võtma. Loomulikult tuleb vaktsineerimist edendada ja pikas vaates on see ainuke lahendus. Aga hetkel on haiglakriis akuutne isegi siis, kui homme kõik vaktsineerimata inimesed vaktsineerima lähevad. Immuunsus lihtsalt ei teki nii kiiresti.

Haiglakriisi vältimiseks on möödapääsmatult vaja piiranguid, mis vähendavad kontakte. Ja see on halva juhtimise tulemus, millele on sadu kordi tähelepanu juhitud. Kaks nädalat tagasi ütles peaminister ütles, et opositsioonil pole ühtegi ettepanekut. Me tegime ettepaneku. Kas keegi valitsusest on võtnud ühendust, et neid arutada? Mitte keegi. Valitsusest ei ole mitte keegi riigikogu fraktsioonidega päriselt arutanud, mida me võiksime koos ühiselt teha?

Sotsiaaldemokraadid tegid üleskutse: sõbrad, meil on erinevad nägemused, ka ilmavaatelised, mõnel on ka poliittehnoloogia, aga kriis on meil ühine. Seega saame kokku, jätame oma erimeelsused hetkeks kõrvale, lepime meetmete paketi kokku, sest vastutus kriisi lahendamise osas on meil ühine.

Vastuseks vaikus

Kas keegi vastas sellele üleskutsele? Ei! Oleme kuulnud peaministri ja sotsiaalministri ühepoolset juttu, kuidas kogu aeg arutatakse, aga ei ole ühist kokkulepitud tegevusplaani, et asjast üle saada.

Valus ja piinlik on ka sellepärast, millisesse seisu on pandud tervishoiutöötajad. Eelmisel korral oli 700 haiglaravil koroonapatsienti kriitilise piiri lähedal töötajate mõttes, täna on see number madalam. Inimesed on üle töötanud, nad ei ole enam nõus koroonaosakondadesse minema, sest see on ränk töö. Valitsus on praegu kohustatud astuma samme, mis viivad nakkuskordaja kiiresti alla ühe. See on ainus viis vältida katastroofi.

Jevgeni Ossinovski: tulge maa peale! Positiivse kiirtesti tegijad poevad peitu, aga meie vaidleme, kas teatris maski kanda