Kaarel Oja: Aga mis siis teha, kui EKRE ei meeldi?

digiValimised

Mikk Salu nädala alguse analüüs «EKRE-le ei meeldi keegi, kellelegi ei meeldi EKRE» kirjeldab hästi ära dilemmad, mille ees suurem osa Eesti erakondadest ning arvestatav osa valijatest vähem kui kolm kuud enne valimispäeva seisavad. Kuid valimiste põhiküsimuse selginemine võib nihutada valija otsustama hoopis teisest vaatepunktist kui praegune meeldib või ei meeldi telg, kirjutab Tallinna abilinnapea Kaarel Oja.

Sihtasutuse Liberaalne Kodanik (SALK) uuringu andmed ja nende põhjal tehtud Salu järeldused joonivad veel kord alla suure maalihke, mis Eesti poliitikas viimaste aastate jooksul on toimunud: Ansipi-Savisaare aegne (mis iseenesest polegi teab kui kauge minevik) murenematuna paistnud Reformi- ja Keskerakonna vastasseis on asendunud Reformierakond vs. EKRE vastasseisuga.

Loomulikult tekitab see teistele erakondadele meelehärmi. Kõige valusam on ilmselgelt Keskerakonnal, kes kõrgliigast väljakukkumist siiani endale tunnistada ei taha, aga kindlasti ka Isamaale, kes tahaks ise lipukirja «konservatiivid» all marssida. Ning omajagu ka sotsiaaldemokraatidele, kes tegelikult ju pikalt üksinda EKRE tõusule ja nende võimulepääsemisega kaasnevale kaosele ettenägelikult tähelepanu juhtisid.

Kuid hetkeseisust ja parteide sisemistest traumadest palju olulisem on see, mida toob toimunu kaasa lähitulevikus. Võib-olla olen ülemäära tundlik, kuid praegu näib kunagine Ansip vs. Savisaar (kes pisut populismitsedes ja omajagu näpates üsna ebameeldiv oli) vastasseis päris süütuna selle kõrval, mis on kaalul nüüd, et EKRE (kes rõvedalt populismitseb ja puhta põletatud maa taktikat kasutab) ühes tõsiradikaalidest abiväega võimust eemal hoida.

Miski pole selge enne 5. märtsi ööd

Ühesõnaga, nentida, et kellelegi ei meeldi EKRE, on faktitõele täitsa lähedal, kuid suurem osa valijatest rehkendab siit edasi, et leida vastus küsimusele «Kuidas saaks palun kindlasti nii, et EKRE mingil juhul uuesti võimu juurde ei jõua?» Seejuures pole küsimus EKRE vastases «vihas», nagu Martin Ehala Mikk Salule oma jätkuartiklis viitab, vaid palju laiemas negatiivsete hinnangute spektris: mure, ebameeldivad seisukohad, ebakompetentsus, sobimatu retoorika ning tõenäoliselt ka lihtsalt hirm.

https://www.sotsid.ee/
https://www.sotsid.ee/