Kalvi Kõva: uus eelarve viib Eestit edasi

Ann VaidaMajandus

Riigikogu Sotsiaaldemokraatliku Erakonna fraktsiooni esimees Kalvi Kõva ütles 2018. aasta riigieelarve esimesel lugemisel, et valitsuse eelarvepoliitilised valikud aitavad uuel aastal parandada sadade tuhandete inimeste elujärge.

„Järgmise aasta eelarve toob ühiskonda rohkem tasakaalu ja aitab järele neid, kes on pidanud kitsamalt läbi ajama. Tegu on eelarvega, mis viib Eestit edasi ja millega saab lootusrikkalt 2018. aastale vastu minna,“ märkis Kõva.

Oma kõnes peatus Kõva pikemalt eelarvesse kirjutatud kahel kaalukal reformil – maksureformil ja tervishoiu rahastamise reformil, mis mõlemad on suunatud Eesti inimeste heaolu kasvatamisele. „Jaanuaris  stardib reform, millest võidab valdav enamus peresid. Tulumaksuvaba miinimum tõus 500 euroni toob lisaraha enam kui 80 protsendile töötajatest. Kõigile kuni 1200 eurot kuus teenivatele inimestele jääb igal palgapäeval 64 eurot rohkem kätte,“ lausus Kõva.

Käimasoleva haldusreformi taustal on Kõva sõnul hea teada, et tuleva aasta eelarve asub otsustavalt lahendama vana võlga omavalitsuste ees. Nii eraldatakse linnadele ja valdadele täiendavalt 30 miljonit euro. “Järgneval neljal aastal paraneb omavalitsuste rahastamine 185 miljoni euro võrra, mis lubab neil paremini oma inimeste eest hoolt kanda, kohalikku elu edendada ja ka uusi ülesandeid täita,“ rääkis Kõva.

Eelarve toob palgatõusud õpetajatele, kultuuritöötajatele ning siseturvalisuse vallas töötavatele inimestele. Aprillis suureneb keskmine vanaduspension prognooside kohaselt 6.4 protsenti.