Katri Raik Jüri Ratasele: valitsusel tuleb pingutada, et Eesti jääks turismimaaks

Kirill KlausTurism

32 sotsiaaldemokraatide fraktsiooni ja Reformierakonna fraktsiooni saadikut esitas täna peaminister Jüri Ratasele arupärimise, kus nad kutsuvad valitsusjuhti tegutsema turismiettevõtete päästmise nimel.

„Pandeemia tõttu on turismisektori ettevõtete käibed kukkunud, külalisi peatub hotellides tavatult napilt – Tallinnas isegi viis korda mullusest vähem. Paljud turisminduses töötanud inimesed on juba oma töö kaotanud. Riigi abita ei ela ettevõtted kriisi üle. Samas toetab uus riigieelarve turismi ülekohtuselt väikeste summadega. Meie kõigi huvides on nii uue pankrotilaine ärahoidmine kui ka see, et sektor ei jääks ilma kvalifitseeritud tööjõust,“ ütles sotsiaaldemokraat Katri Raik.

Selleks, et turism oleks ka pärast tervisekriisi ületamist Eesti jaoks tähtis majandusharu, on Raigi sõnul vaja palju suuremat riigi tuge. Peaministril tuleb öelda, miks saab ainus turismiga seotud meede 2021. aasta riigieelarvest võrreldes tänavuse aastaga 64 protsenti vähem raha. 40,8 miljoni euro asemel näeb eelarvekava ette 14,8 miljonit eurot.

Arupärijad küsivad Rataselt, miks ei ole turismi toetamise puhul arvestatud ettepanekutega, mille turismifirmad esitasid ühiselt majandusministeeriumi poolt kokku kutsutud kriisimeetmete nõuandvale kogule. „Miks ei pea valitsus vajalikuks toetada majandusharu, mis annab kümme protsenti Eesti eksporditulust ja 180 miljonit eurot maksutulu aastas,“ pärivad nad.

„Et Eesti jääks turismi sihtmaaks peab turismi toetusmeetme rahastamine otsustavalt kasvama. Samuti on vaja teha riigi tasemel kommunikatsiooni, mis näitab Eestit turvalise reisisihtkohana ja taastab reisijate kindlustunde,“ rääkis Raik.