Koroonavaktsineerimiseks tuleb hakata valmistuma

digiKoroonaviirus

Esimene koroonavaktsiin firmadelt Pfizer ja BioNTech võib müügiloa USAs saada juba selle kuu lõpus. Ilmselt saabub varsti ka meile otsustuskoht, kui kohe ja kui laialdaselt elanikkonda koroona vastu vaktsineerida. Milline võiks olla Eesti lähenemine, küsis Postimees Eesti erakondade esindajatelt.

Sotsiaaldemokraatliku Erakonna fraktsiooni liige Riina Sikkut vastas nii:

Vaktsineerimine peaks olema vabatahtlik ja tasuta vähemalt riskirühmadele. Eelinfo kohaselt saab Pfizeri vaktsiini ühe doosi hind olema 20 euro ringis. Vaja läheb kahte doosi, mis tähendab, et riigile on jõukohane seda kõigile tasuta pakkuda. See oleks kahtlemata odavam kui kulutada raha suuremahulisele testimisele ja isikukaitsevahenditele, rääkimata palgatoetusest või teistest majandusmeetmetest.

Uue vaktsiini puhul teeb ühelt poolt muret ohutus, teisalt saab palju olema neid, kes tahavad end kiiresti vaktsineerida, kuid kõigile soovijatele vaktsiini kohe ei jagu. Sellises olukorras peab avalikkusele vaktsiini turule tuleku ja riskirühmade vaktsineerimise korraldust väga hästi selgitama.

Kui järgmisel aastal peaks turule tulema vaid üks vaktsiin, siis eeldatavasti saab põhimureks selle kättesaadavus – tootja ei jõua kogu maailma varustada. Eesti jaoks on esmatähtis saada kätte vajalikud doosid oma tervishoiutöötajate ja riskirühmade jaoks.

Ja juba praegu tuleks teha eeltööd selleks, et olla valmis vaktsiini transportimiseks ja säilitamiseks. Erinevalt tavalises külmikus hoitavast gripivaktsiinist tuleb Covid-19 vaktsiini säilitada kuiva jää sees spetsiaalses termokastis. Samuti on vaja koguda infot kõrvaltoimete kohta.

Koroonavaktsineerimiseks tuleb hakata valmistuma