LAURI LÄÄNEMETS: Soome sulges piiri Venemaaga. Mida teeb Eesti?

PiretSiseturvalisus

Soome teatas kõigi oma idapiiri piiripunktide sulgemisest, esialgu kaheks nädalaks. Rahvusvahelist kaitset enam nendes piiripunktides ei menetleta.

See ei pruugi automaatselt tähendada, et ränderünne Venemaalt kandub üle meie piiripunktidesse või rohelisele piirile. Aga kindlasti pole see välistatud ning meil on selleks olukorraks kõik vajalikud ettevalmistused tehtud.

Senise põhjal teame, et migrandid iseseisvalt omal jõul ja nõul piiripunkte ei kompa – tegu on ikkagi süsteemse ja organiseeritud liikumisega, mida suunatakse koostöös vene eriteenistustega, kui mitte nende juhtimisel. Jälgides olukorda nii Soome kui ka muidugi Eesti piiridel on meie jõuametkonnad oma ohuhinnanguid jooksvalt uuendanud. Meie piiripunktidesse viimase nädala jooksul täiendavaid migrantide gruppe pole saabunud, aga peame olema valmis stsenaariumiks, kus venelased liigutavad migrandid otse meie rohelisele piirile, sest teavad, et meie piiripunktidesse vajalike dokumentideta migrandid ei pääse.

Rändesurve Eesti piirile pole kindlasti välistatud ning meil on selleks olukorraks kõik vajalikud ettevalmistused tehtud.

Tean, et osadele inimestele võib tunduda justkui oleks piiripunktide ennetav sulgemine kuidagi turvalisem – parem karta kui kahetseda, teab ju vanarahvas. Antud juhul tähendab valmisolek ja targu talitamine hoopis seda, et hoiame oma ressursid maksimaalses valmisolekus, ega riski nende töötundide asjatu kulutamisega. Reaalse vajaduseta piiripunktide sulgemine tähendaks lühikese etteteatamisega täiendavate teenistujate lähetamist piiripunktidesse samas, kui meil tegelikult võib nende inimeste valmisolekut ja panust tarvis minna hoopis mujal.

Soomlastega oleme suhelnud ja nad ei eelda, et me pelgalt solidaarsusest oma piirid sulgeks, sest nad teavad, et Eesti kaudu migrandid edasi Soome sadamatesse või lennujaamadesse kindlasti ei jõua. Laias plaanis on aga kindlasti huvitav, kuidas Venemaa katsed ränderündega Soome ühiskonda lõhestada läbi kukkusid. Venemaalt tulnud rändesurve hoopis lähendas Soomet Balti riikide ja Poolaga, kes läinud aastatel on samasuguste orkestreeritud ränderünnete sihtmärgiks langenud.

Küll on nüüd Põhjamaad saanud ka omal nahal tunda, et migratsioon ei tähenda ainult hädasolijate aitamist vaid meile vaenulikud riigid ning organiseeritud kuritegevus võib pahaaimamatuid migrante kasutada meie vastu ning kuritegeliku tulu teenimiseks. Nii aitab Venemaa ümber mõtestada terve Euroopa Liidu lähenemist migratsioonile, kus üha enam nähakse vajadust illegaalse rände tõkestamiseks, et vaenulikud riigid või inimsmuugeldajad ei saaks süütuid kolmandate riikide elanikke kasutada relva või tuluallikana neid mööda teiste riikide piire loksutades.

LAURI LÄÄNEMETS ⟩ Soome sulges piiri Venemaaga. Mida teeb Eesti?