Lauri Läänemets: Valitsuse viivitused lähevad ühiskonnale kalliks maksma

digiElekter

Sotsiaaldemokraatliku erakonna aseesimehe Lauri Läänemetsa sõnul on Keskerakond esitanud kaalumist väärt ettepanekud energiahindade kompenseerimiseks, kuid kahjuks tehti seda  kolm kuud hiljem, mis tähendab, et negatiivset mõju inimeste järgnevate aastate sissetulekutele ja majandusele ei suudeta enam ära hoida.

„Septembris oli juba selge, et energiahinnad tõusevad. Valitsus aga ei leidnud toona tahet, parlamenti probleemi lahendamisse ei kaasatud. Nüüd on Keskerakond teinud uue katse, ent ka selle lükkab Reformierakond tõenäoliselt tagasi kui vaadata esitamise viisi ja peaministri reaktsioone,“ ütles Läänemets.

Läänemetsa hinnangul liiguvad Keskerakonna ettepanekud lähemale sotside poolt toetatud ideele kompenseerida alates hinnast 60 eurot kWh elektri kallinemine kõigile tarbijatele.  Sotsid aga teeksid seda sarnaselt Norraga automaatselt läbi võrguteenuse osutaja.

Keskerakonna ideede seast puuduvad ettepanekud, mis hoiaks edaspidi ära elektribörsi anomaalselt kõrged hinnad. Ainult tuuleparkidest ja päikesepaneelidest ei piisa, ebaõiglaselt toimiv börs võib meid vaeseks teha järgmised kümme aastat enne kui vajalikud energiavõimsused loodud saavad.

Sotsiaaldemokraatide aseesimehe sõnul ei ole määrav mitte ainult toetuste ulatus, vaid otsustamise kiirus. Kui varasemalt oleks piisanud ainult talveperioodi energia kallinemise kompenseerimisest, siis nüüd läheb venitamise hind ühiskonna jaoks oluliselt kallimaks.

„Mida kiiremini ettevõtjad toetust saavad, seda väiksem saab olema energiahindade mõju majandusele tervikuna. Ainuüksi tänaseks on energiast põhjustatud elukallidus söönud ära eelmise ja käesoleva aasta palgatõusud ning seadnud meie ettevõtjad nõrgemasse positsiooni väliste konkurentidega. Tegelikult vajame juba praegu uusi kaugemale ulatuvaid otsuseid, mis aitaks majandust tasakaalustada, hoiaks ära ettevõtjaid kurnava palgaralli ning ei suurendaks inflatsiooni, kuid jätaks keskmisele Eesti perele rohkem raha kätte. Üheks selliseks võimaluseks on Riigikogu Arenguseire Keskuse poolt arvutatud progressiivne tulumaks, mis vähendaks kuni 2000 eurot teenivate inimeste maksukoormust 5%,“ pakkus Läänemets.