Madis Kallas: Saaremaast võiks saada esimene kilekotivaba saar

Ann VaidaKeskkond

Eile Tallinnas toimunud plastivaba Eesti arutelul sõnas Saaremaa vallavanem ja Kuressaare linnapea Madis Kallas, et ühiskonnas on toimunud nihe paremuse suunas – inimeste suurem teadlikkus väljendub ainuüksi selles, et kilekottidele on hakatud eelistama paberkotte.

Ta meenutas, et kui tema kodupoest Kuressaares kadusid müügilt kilekotid, siis seda rohkem hakkas ka tema majapidamisse tekkima paberkotte. „Kui kilekotid oleks müügilt korjatud viis aastat tagasi, oleks see kindlasti tekitanud rohkem pahameelt. Kilekotivaba saare mõttest hakkasime Saaremaal rääkima eelmisel suvel. Kuna inimesed olid sellisest ideest teadlikud, ei oldud enamasti ka pahased, et mõnes poes kilekotte saadaval pole, välja arvatud muidugi üksiku erandiga. Vallavalitsuse ees keegi protestimas käinud ei ole,“ lisas ta. 

Kallas tõi välja, et „Teeme ära“ talgud on näidanud, kui palju on Saaremaal mere ääres ja metsaalustes plastikut. „Peale seda, kui mõned usinad inimesed kolisid tagasi saarele ja hakkasid levitama kilekotivaba saare ideed, tuleb see päev aina lähemale, kui me saamegi ükskord kilekotivabaks saareks. Lähimal aastal see küll veel reaalne pole, isegi siis, kui poed tulevad appi, sest neid, kes kilekotte kasutavad, on palju. Küll aga võib see juhtuda näiteks viie aasta pärast.“

Linnapea märkis, et mängitud on ka mõttega konfiskeerida näiteks juba Virtsu sadamas kilekotid või panna üles viidad „Siit kilekotiga edasi ei pääse“.

Koos Madis Kallasega unistasid eile toimunud arutelul plastivabast Eestist muusik Mick Pedaja ja poliitik Marko Pomerants. Arutelu modereeris „Teeme ära“ liikumise ja Killerkoti kampaania eestvedaja Anneli Ohvril.

Foto: Tiit Mõtus