Margit Hiiet: hakkame Eestis tähistama rahvusvahelist lasteaedade päeva

digiLapsed ja pered

Eesti lasteaiad on viimastel ärevatel aastatel olnud oluline tugisammas, tänu neile ja lasteaiaõpetajatele sai ühiskond paremini hakkama meid ootamatult tabanud koroonapandeemia virr-varris ja teadmatuses. Lasteaiad olid avatud ka siis, kui suurem osa inimestest ei julgenud poodigi minna. Seda mitte hulljulgusest, vaid nii oli lihtsalt tarvis ja me saime sellest aru, kirjutab Kesklinna osakonna juht Margit Hiiet Eesti Päevalehes.

Vaatamata tavapärasest suuremale töökoormusele ja muredele ning pingetele, mis meid kõiki ümbritsevad, pakuvad meie lasteaiad endiselt väga head alusharidust. Lasteaias on õpirõõmu ja avastamislusti, seal on siirast õnnelikkust ja turvatunnet. Ka lasteaiad on teinud kiire digihüppe ja õuesõppe osakaal on muutunud rõõmustavalt suureks.

Samas on peamised probleemid jäänud endisteks. Me ei ole leidnud võluvitsa, millega takistada järjest hõrenevaid õpetajate ridu, tugispetsialistidest rääkimata. Endiselt on lasteaiaõpetaja eriala ülikoolis üks populaarsemaid, ent pärast lõpetamist ei jõua noor spetsialist pahatihti lasteaed tööle. Või kui jõuab, siis enamasti paariks aastaks. Midagi on järelikult tehtud valesti.

Jah, ajad on muutlikud, mistõttu me ikka veel ei saa rääkida õpetajate neljapäevasest töönädalast, lasteaia- ja kooliõpetajate võrdse pikkusega puhkusest ning palgast, mis oleks vastavuses õpetajate töökoormuse ja vastutusega. Aga mul on mõte, mida oleks võimalik kohe ellu kutsuda ja mis tegelikult ei maksa mitte midagi, või kui, siis naeratused ja mõned hetke oma ajast.

Märkamisel on suur jõud! Kui me räägime aastast aastasse samadest asjadest, mida erinevatel põhjustel ei saa lasteaednike heaks teha, siis teeme seda, mida saab. Märkame ja tunnustame lasteaiatöötajaid! Teen ettepaneku hakata ka Eestis tähistama rahvusvahelist lasteaedade päeva 21. aprillil, mis on esimese lasteaia rajaja Friedrich Fröbeli sünniaastapäev. Saksa pedagoog Fröbel lõi 19. sajandil kaasaegse lasteaia kontseptsiooni ja võttis esimesena kasutusele sõna „lasteaed“ (saksa k „der Kindergarten“). Tema arusaam lapse individuaalsusest ja mängu olulisusest lapse arengus on ka tänase lasteaia alus.

Lasteaed ei ole pelgalt hoiukoht, kuhu lapsevanem saab tööle mineku ajaks oma silmarõõmu turvaliselt jätta, kuigi ka see on oluline. Lasteaed on hariduse esimene aste, siin luuakse vundament meie tulevikule. Parema tuleviku loojad väärivad täiesti oma pidupäeva! Saagu 21. aprillist lasteaedade päev. See kuupäev on ka seetõttu sobiv, et käes on ärkamise ja tärkamise aeg. Õhus on kevadet ja uue ootust.

Margit Hiiet: hakkame Eestis tähistama rahvusvahelist lasteaedade päeva