Natalie Mets: Euroopas avatakse ööklubid juba paari päeva pärast nakatumise kiuste. Mis meil viga on?

digiKriisist väljumine

Teisipäeval sai meelelahutusvaldkond valitsuselt jälle lahtise käega vastu nägu, kirjutab sotsiaaldemokraat Natalie Mets Eesti Päevalehes.

Möödunud nädalal avaldas meedia uudise, kuidas ettevõtlusminister Andres Sutt tegi valitsusele ettepaneku kaotada restoranidele ja meelelahutusasutustele kehtiv kellaajaline piirang. Ettevõtjatele, aga ka valdkonnas töötavale personalile, muusikutele ja loovisikutele ning laiemalt kõikidele Eesti inimestele mõjus see infokild lootuskiirena andes julguse unistada piirangute vabast elust.

Teisipäeval aga selgus, et valitsus, kuhu Andres Sutt kuulub ning mida juhib tema enda erakonnakaaslane Kaja Kallas, otsustas ainsa piiranguna kaotada väliüritustel koroona passi küsimise.

Seega sai meelelahutusvaldkond jälle lahtise käega vastu nägu. Valitsuse käitumine tuhandete inimeste suhtes, kes tavaolukorras panustavad riigi majandusse ja mainesse on lugupidamatu. Reformierakond on restoranide, baaride ja meelelahutusasutustega seotud inimesi novembrist alates kindla järjepidavusega väntsutanud. Olles ise ettevõtjaid kaitsev erakond.

Väntsutamise all pean silmas valitsusliikmete piirangute kaotamise teemalisi väljaütlemisi. See toimus enne kolmanda laine algust, see toimus enne aastavahetust ja see toimub nüüd.
Alates sellest hetkest, kui Sutt hakkas eelmisel nädalal rääkima piirangute kaotamisest, alustasid paljud ettevõtjad ettevalmistuste tegemist, et oma kohad taasavada. Ja said siis viie päeva pärast teada, et ministri poolt väljaöeldul ei olnud mitte mingit kaalu ning nemad jäävad endiselt tühjade pihkude, saalide ja rahakottidega.

On mõistetav, et kõikide piirangute korraga tühistamine võib anda ühiskonnale vale-signaali nagu tervisekriis ja oht oleksid möödas. Aga antud olukorras oleks väga suur abi ka kellaajaliste piirangute nihutamisest nii, et asutused võiksid olla avatud ning tegeleda müügiga kasvõi südaööni. Ja ühe tunni jagu lisaaega käibe tegemiseks on ettevõtetele praeguses olukorras väga suureks abiks.

Sarnaste väljakutse ees seisavad ka enamus teiste riikide valitsused ja kõikidest piirangutest on loobunud või seda kohe tegemas näiteks Soome, Rootsi, Taani ja Norra. Neid riike ühendab kõrge vaktsineerituse protsent, mille tulemusel riikide valitsused ennast hea töö eest ka premeerida saavad. Eestis aga peavad ettevõtjad valitsuse saamatuse eest tasuma pankrottidega.

Ka teiste riikide valitsused on meelelahutusettevõtted välja vihastanud ja nii teatasid Belgia ööklubid, et vaatamata valitsuse piirangutele avavad nad ühiselt oma uksed publikule 18.veebruaril ning taastavad ööelu. Samasuguse protsesti aktsiooni on plaaninud Hollandi ööklubid, kes ootavad publikut juba 12.veebruaril.

Me ei taha ju Eestis sarnast olukorda, kus ühe sektori ettevõtted oma riigi valitsusele selja keeravad ning sisuliselt revolutsiooni teevad. Varem või hiljem möödub pandeemia igaljuhul ning siis on valitsusel jälle tarvis ettevõtjatest häid partnereid.

Iganädalased erakondade reitingud näitavad peaministri erakonna jätkuvat langust ning parempopulistide tõusu. Arvestades, kuidas Reformierakond Eesti rahvaga käitub ei ole sellistes suundumustes mitte midagi imekspandavat.

Natalie Mets: Euroopas avatakse ööklubid juba paari päeva pärast nakatumise kiuste. Mis meil viga on?