Natalie Mets | Kaja, ärme jäta kultuurisündmusi ära!

digiArvamus, Tallinn

Hea peaminister Kaja Kallas,

Eelmisel nädalal tegite teatavaks, et 9. augustist saab avalikel sündmustel sisetingimustes viibida rohkem kui 50 ning välitingimustes rohkem kui 100 inimest vaid juhul, kui külastajate puhul on täidetud üks järgmistest tingimustest:

kontrollitakse COVID-19 vaktsineerimiskuuri läbimise tõendit
kontrollitakse COVID-19 läbipõdemise tõendit
kontrollitakse kuni 72 tundi enne üritusele sisenemist teostatud PCR negatiivse testi tõendit
kontrollitakse kuni 48 tundi enne üritusele sisenemist teostatud antigeeni negatiivse kiirtesti tõendit
sündmusel kohapeal tehakse negatiivne kiirtest

Hetkest, mil uued piirangud teatavaks tehti, on sotsiaalmeediasse hakanud ilmuma teateid erinevate kultuurisündmuste ärajäämisest.

Peamine põhjus, miks teatrid, festivalid ja kontserdikorraldajad on otsustanud oma sündmused edasi lükata või ära jätta, on finantsiline. Sertifikaatide-tõendite kontrollimine või kiirtestide tegemine tekitavad korraldajaile lisakulusid, mille katmiseks lisatulude leidmine lühikese etteteatamisajaga on liialt riskantne või osadel puhkudel ka võimatu.
Üks sellistest sündmustest on augusti esimesel nädalavahetusel Lasnamäel toimuma pidanud Grom festival, mille peakorraldaja Roman Demtšenko sõnul kaasneb 1500 inimest mahutavale festivalile ohutusmeetmete rakendamiseks lisakulusid 10 000 euro eest. Nädalaga suurendada piletimüüki või leida selles mahus sponsoreid ei ole võimalik.

Kui riik oleks pakkunud festivalile tuge tekkinud lisakulude katmiseks, siis ei oleks pidanud Gromi juba teist aastat järjest edasi lükkama.

Hea Kaja, mina näen ja loodan, et ka teie näete siin võimalust. Kui riik on operatiivselt (see tähendab praegu ja kohe, sisuliselt täna) valmis tulema korraldajatele appi lisakulutuste kompenseerimisel, ei oleks ehk tarvis paari kuu pärast ärajäänud sündmustele maksta palju suuremas mahus toetusi. Sel moel jääks ka alles midagi veel tähtsamat – etendustest, kontsertidest ja festivalidest saadud hea emotsioon, mis on oluline nii külastajate, korraldajate kui ka etendajate vaimse tervise seisukohast.

Hetkel ootab kultuurivaldkond riigilt sündmuste jätkamiseks konkreetseid tegevusi:

Tõendite kontrollimisega seotud lisanduvate töökulude ja tehniliste kulutuste kompenseerimine
Sündmuskorraldajate varustamine kiirtestidega nende külaliste jaoks, kes tervislikel põhjustel end vaktsineerida ei saa
Selliste kriisiabi meetmete väljatöötamine, kuhu kvalifitseeruksid ka väiksemad korraldajad
Operatiivset ja toimivat suhtlust

Muidugi on ka korraldajaid, kes julgevad võtta riske ja oma üritusi mitte ära jätta ka uutes tingimustes. Siinkohal soovin liituda Treski Küüni eestvedaja Jalmar Vabarna üleskutsega, kes õhutas sotsiaalmeedias oma publikut uue ajastuga kohanema ning jätkab kontserttegevust, järgides kõiki uusi reegleid.

Head korraldajad, ärme jäta sündmuseid ära!

Anname endast kõik võimaliku, et kultuur jääks avatuks. Järgime reegleid, levitame oma publiku seas sõnumit vajalikest tegevustest ja kutsume valitsust üles kompenseerima koroonakriisiga seotud lisakulusid.

Natalie Mets | Kaja, ärme jäta kultuurisündmusi ära!