Natalie Mets: kultuurivaldkonda saab päästa vaid vaktsineerimine

Kirill KlausKultuur, Tallinn

Juba teist suve järjest elame Eestis nii, nagu mingit koroonaviirust ei oleks. Restoranid, baarid, ööklubid, teatrid ja muud kultuuriasutused on avatud, maske ei kanta ja piire ega piiranguid ei ole. Iseenesest väga tore ja nii võikski jääda, aga kardan, et teeme seda piirangutest vaba sügishooaja arvel. Taas kasvavad nakatumise näitajad on pannud uutest piirangutest rääkima ka valitsuse, kes peab vaeva nägema vaktsineerimise tempo tõstmise ja hoidmisega, kirjutab Sotsiaaldemokraatliku Erakonna Tallinna öölinnapea kandidaat Natalie Mets.

Alates 2. augustist tohib siseruumides korraga olla kuni 500 ning õues kuni 1500 inimest. Üritusel, kus korraldaja kontrollib osalejate negatiivset testitulemust, koroona läbipõdemist või koroonavastase vaktsineerimiskuuri läbimist, võib ka alates 2. augustist osaleda sisetingimustes kuni 6000 ja õues 12 000 inimest.

Kuigi vajalike dokumentide kontrollimine on korraldajale lisatöö, on see kindlasti vaeva väärt, arvestades, kui palju suurem on teenimisvõimalus. Ellujäämiseks on kultuuri- ja meelelahutusvaldkonnal raha teenida tarvis.

Iga kultuuri armastav inimene saab anda oma panuse valdkonna ellujäämisse, sest kolmandat sulgemist see sektor enam üle ei ela – ei finantsiliselt ega vaimselt.

Kahjuks ei ole kultuuriminister Anneli Ott enne meedia kõrgendatud tähelepanu alla sattumist ka niivõrd olulises küsimuses nagu vaktsineerimine suutnud edastada ühtegi selget sõnumit. Kultuuriministrilt ootaks praeguses olukorras järjepidevat tööd selle nimel, et kultuurivaldkond jääks võimalikult avatuks. Osa sellest tööst on kindlasti rõhutada, kui tähtis on, et inimesed läheksid vaktsineerima.

Kui tahame näha näitlejaid, muusikuid ja etenduskunstnikke lavadel, kunstiteoseid galeriides, DJsid ööklubides või kuulda kirjanikke lugemas ette lõike oma uutest teostest, on väga oluline, et kultuuritarbijatena end vaktsineerime.

Rohkem vaktsineeritud inimesi tähendab vähem piiranguid ja reegleid ning rohkem kirgastavaid ja positiivseid kogemusi igale inimesele, mis on tähtis ulatusliku vaimse tervise kriisi ärahoidmiseks.

Üllatavalt palju olen kuulnud noori tuttavaid inimesi rääkimas, kuidas nad küll ei ole vaktsiinivastased, kuid plaanivad süsti teha alles siis, kui üldine pandeemiaolukord rohkem käest ära läheb. Selleks et vaktsiin täielikult tööle hakkaks, kulub rohkem kui kuu aega, seega on süsti tegemiseks tagumine aeg täna.

On arusaadav, et osal inimestel ei ole tervislikel põhjustel võimalik end vaktsineerida, kuid peale tervislike põhjuste ei ole mitte midagi, mis õigustaks süsti edasilükkamist. Mida rohkem inimesi on vaktsineeritud, seda kindlama tundega saavad kultuurikorraldajad ja -asutused sügishooaega planeerida.

Kõik eelräägitu puudutab ka klubisid, mille peamised külastajad on vanuses 18–29 aastat. Eestis on selles vanusegrupis vaktsineeritud 40 protsenti inimestest ehk 60 protsenti on vaktsineerimata. 30–39-aastastest on vaktsineeritud 44,4 portsenti ehk 55,6 protsenti on vaktsineerimata, kuigi tänaseks on vaktsineerimine kättesaadav kõigile, kes seda soovivad.

Eesti ööelu- ja kultuurivaldkond on märksa paremas seisus kui paljudes teistes riikides. Prantsusmaal, Ühendkuningriigis ja Saksamaal avatakse praegu klubisid esimest korda 16 kuu jooksul. Hollandis toimus klubide avamine ning pärast ühte tekkinud kollet sama kiire sulgemine. Samuti ei ole Eestis pidanud paljud kohad oma uksi igavesti sulgema.

Et meile jääksid alles meie lemmikmeelelahutusasutused, kutsun üles kõiki inimesi end esimesel võimalusel vaktsineerima. Lisaks kutsun üles kultuuriministrit, loovisikuid ja kultuuriasutusi suhtlema ning selgitama, kui palju kasu võib ühest vaktsineeritud inimesest olla kogu valdkonnale. Eeskujuks võib siinkohal tuua näiteks Proto avastuskeskuse Tallinnas või Viljandi pärimusmuusika festivali, kes võimaldasid inimestel registreerimata vaktsineerima tulla.

Rohkem vaktsineeritud inimesi tähendab vähem piiranguid ja reegleid ning rohkem publikut kinodes, muuseumides ja klubides, rohkem kirgastavaid ja positiivseid kogemusi igale inimesele, mis on tähtis ulatusliku vaimse tervise kriisi ärahoidmiseks.

Natalie Mets: kultuurivaldkonda saab päästa vaid vaktsineerimine