Priit Lomp: mitu saadikut on vaja riigikogu töö halvamiseks?

PiretRiigikogu

41 riigikogu saadikut muhelevad praegu mõnusasti parlamendi koridorides. Keegi tunnustamata geenius, olgu tema nimeks näiteks Urmas, on leidnud riigikogu kodu- ja töökorra seaduses augu, mida pole taasiseseisvumise algusest avastatud.

Esmaspäeva pärastlõunal läks lahti: istung algas ja opositsiooni ridadest hakkas nagu oavarrest tulema arupärimisi ja seaduseelnõusid, mis suuremalt jaolt olid sisutühjad, ning päevakorra kinnitamiseni ei jõutudki.

Riigikogu töö halvamine jätkus teisipäeval, Euroopa päeval, mil opositsiooni aur kulus protseduuriliste küsimuste esitamisele ja iseenese naba imetlemisele… ning päevakord jäi taas kinnitamata. Kui jätkata lõputult samasisuliste arupärimiste ja eelnõude esitamist, vahetades seal vaid algatajate nimesid, siis on võimalik riigikogu töö mitte ainult nädalateks, vaid kuudeks seisma panna.

Viimaste valimiste järel jäid riigikogu praegusest koosseisust üsna napilt välja kaks Ida-Virumaal kandideerinud ja eri aegadel kapo huviorbiidis olnud tegelast. Põhimõtteliselt on 41 riigikogu saadikut tegemas praegu seda, mida saaks vabalt teostada ka eelnimetatud duo, kui need kaks meest oleksid saanud riigikogu mandaadi.

Praktikas on meile tänaseks tõestatud, et ka paar-kolm inimest saaksid riigikogu saalis allutada obstruktsiooniga ülejäänud 99 – ole vaid agar ja muudkui esita enam-vähem identseid arupärimise ja eelnõusid. Eelnõu toorikuga saab tänapäeval hakkama ka tark arvutiprogramm.

Aga mis saaks siis, kui samal ajal nõuavad Eesti riigikaitse huvid eriolukorra kehtestamist ja mobilisatsiooni väljakuulutamist? Teoorias saab käputäis saadikuid ka seda takistada. Täna olemegi olukorras, kus valminud on avalduse eelnõu, mis toetab Ukraina kiiret liitumist NATO-ga, kuid seda ei ole võimalik ei parlamendi menetlusse anda ega täiskogu ette tuua. Kolme erakonna saadikud on teinud riigikogu kodu- ja töökorra seadusest oma relva ning on igasugused sisulised arutelud blokeerinud.

Minu arust saab juba rääkida demokraatia ja parlamentarismi kriisist, sest riigikogu enamus on tasalülitatud. Kui täna oleme seisus, kus 41 saadikut püüab end kehtestada 60 üle, siis ühel päeval võib olla vahekord kaks 99 vastu ning kaalukausil on palju põletavamad asjad, nagu näiteks oht Eesti omariiklusele.

Priit Lomp: isegi arvutiprogramm saaks hakkama sellega, kuidas praegu riigikogu seisma pandi