Reili Rand: alampalk ja maksuvaba miinimum peavad edaspidi tõusma käsikäes

PiretToimetulek

Sotsiaaldemokraat Reili Rand rõhutas eile riigikogus peetud tulumaksuseaduse muudatuste arutelul, et maksuvaba miinimumi tõus 500 eurolt 654 euroni kuus toob küll jaanuarist alates paljudele leevendust, kuid ei paku rasketes oludes enam madalat palka teenivatele inimestele piisavat kaitset.

„Valusate hinnatõusu eest kaitseb inimesi kõrgem palk koos maksuvaba miinimumi tõstmisega. Maksuvabastuse suurendamine jätab kõige madalama sissetulekuga inimestele aastas 370 eurot rohkem kätte. See samm aitab ebavõrdsust vähendada ja on toeks kõigile, kelle palk jääb alla 1200 euro,“ ütles Rand. Tema sõnul kinnitusel seisid suvel peetud valitsuskõnelustel  tulumaksuvaba miinimumi suurendamise eest just sotsiaaldemokraadid.

„Aga see, mis suvel võis tunduda piisav, enam nii ei ole. Me ei saa rahulolevalt talveunne vajuda õndsuses, et midagi sai tehtud,“ märkis Rand, osutades jätkuvale elukalliduse kiirele kasvule. „Alampalga saajate kogu sissetulek kulub toidule, eluasemele ja transpordile. Kui sundkulud  kerkivad suurusjärgus 20 protsenti, siis puudujäävat raha pole inimestel lihtsalt kusagilt võtta. Lõputult kokku hoida pole võimalik,“ lisas ta.

„Väärikas palk on parim toimetuleku tagaja. Seega tuleb meil riigina pingutada, et miinimumpalk püsiks ka edaspidi maksuvaba. Siin tuleb leida lahendus pärast märtsivalimisi,“ sõnas Rand. 2023. aastal kerkib miinimumpalk 725 euroni.

Eile hilisõhtul esimese lugemise läbinud tulumaksumuudatus ei puuduta vanaduspensionäre. Neile kehtib 1. jaanuarist maksuvaba tulu, mis võrdub keskmise vanaduspensioniga. Prognoosi kohaselt on 2023. aasta keskmine vanaduspension 704 eurot.