Riina Sikkut Euroopa Liidu arutelul: Võtame end kokku ja hakkame riigimehelikult Eesti juhtima

Kirill KlausEuroopa

Sotsiaaldemokraat ja riigikogu Euroopa Liidu asjade komisjoni aseesimees Riina Sikkut ütles täna riigikogus, et Eestit tuleb hakata riigimehelikult juhtima, et meie häälel oleks rohkem kaalu nii Euroopas kui maailmas.

„Eestil on Euroopa Liitu vaja, teistel Euroopa riikidel on liitu vaja – see on rahvusriikide võimalus olla koos suuremad, olla maailmamajanduses arvestatav jõud ja diplomaatias tugevalt kõlav hääl,“ ütles Sikkut.

Euroopa Liidu uued väljakutsed on Sikkuti sõnul seotud kliima, digitaalsete võtmetehnoloogiate omamise, küberjulgeoleku ja vähi vastase võitlusega. „Eesti ei saa üksinda maksustada digihiide, teha rohepööret, olla tulevikutehnoloogiate eestvedaja või rahastada suurprojekte nagu Rail Baltic ja elektrivõrgu desünkroniseerimine,“ rääkis Sikkut. „Seega meil on vaja, et Euroopa Liit oleks ambitsioonikas. Eesti huvides on, et ambitsioon ei jääks sõnade tasemele, vaid järgneksid teod ja raha suunamine prioriteetide elluviimiseks.“

„Et liikuda ambitsioonika tuleviku poole, kus Euroopal on maailmas rohkem sõnaõigust, tooksin välja kaks olulist asja. Võtame nüüd ennast kokku ja hakkame riigimehelikult Eestit juhtima,“ sõnas Sikkut. Ta tõi näiteks Euroopa Liidu uue perioodi eelarveläbirääkimised, mis on ääretult olulised just põllumajanduse ja maaelu osas ning kus EKRE pole senini suutnud hoida töörahu. „Teiseks, väldime liitlastes ja partnerites segaduse tekitamist ning küsimusi, et mille eest me siis tegelikult seisame. Kui siseminister räägib kaitseministri asemel välisajakirjanikele plaanist B meie kaitsepoliitikas, siis on selgitustööks vaja kümnete inimeste pingutusi,“ lisas Sikkut.

Samuti leidis Sikkut, et miljardi euro investeerimine põlevkiviõli tootmisse ei ole see tulevikutehnoloogia ja -äri, mis Eestit edasi viib.