Oleme Eestis järjepidevalt investeerinud personaalmeditsiini, et saaksime juba käegakatsutavas tulevikus kasutada geeniinfot igapäevameditsiinis. See võimaldab meil pakkuda inimestele efektiivsemat ravi ja ravimeid, kuid avab täiesti uued võimalused ka haiguste ennetamiseks, ütles täna, 13. juulil Prantsusmaal Toulouse’s üleilmsel teadusfoorumil EuroScience Open Forum esinenud tervise- ja tööminister Riina Sikkut.
Teadusfoorumi raames toimunud arutelusessioonil oli kõne all personaalmeditsiini ja geenitestide kasutamine inimeste tervise- ja elukvaliteedi parandamiseks.
„Kuidas leida õiget trennirutiini või saada just meie jaoks toimivat vähiravi, kui seda vajame – meie terviseharjumused ja vajadused on personaalsed. Seega peaks ka tervisehoiusüsteem lähenema igale inimesele personaalselt,“ ütles minister Riina Sikkut. „Personaalmeditsiin võtab haiguste tõhusamaks ennetamiseks ja raviks arvesse inimese elustiili, keskkonda, kus ta elab ja tema geneetilist eripära. See annab inimesele võimaluse olla oma arstile võrdne partner oma tervist puudutavate otsuste tegemisel. Ja uuringud näitavad, et inimesed on selleks valmis.“
Eesti ühiskonnas on suur toetus personaalmeditsiini arendamisele ja sellest nähakse kasu. 80% inimestest on arvamusel, et geenitesti tegemine võiks olla kasulik. Praeguseks on Eestis juba üle 52 000 geenidoonori ja siht on 2018. aasta jooksul koguda lisaks veel kuni 100 000 inimese geeniproovid.
Minister Riina Sikkut usub, et juba käegakatsutavas tulevikus saame kasutada geeniinfot igapäevameditsiinis inimeste terviseriskide hindamisel ja haiguste ennetuses. “Eestis oleme järjepidevalt investeerinud personaalmeditsiini, meie geeniteadlased on maailmatasemel ja juba lähitulevikus saab võimalikuks inimeste tervise- ja geeniandmete ühendamine tervise infosüsteemis. See aitab arstil koos patsiendiga paremini valida iga inimese vajadustele vastavat ravi ja ravimeid,“ ütles minister Sikkut. „Personaalmeditsiin avab ka täiesti uued võimalused haiguste ennetamiseks ja inimeste personaalse motiveerimise kaudu tervena ja töövõimelisena elatud elu pikendamiseks.”
Minister Sikkuti sõnul on Eestile oluline võimaldada kõigile inimestele juurdepääs tervishoiule, parandada ravikvaliteeti ja vähendada samas kasvavat survet tervishoiukuludele. „Näiteks on teada, et geeniandmeid ravis paremini ära kasutades, saaksime rinnavähi keemiaravi maksumust vähendada kuni kolmandiku võrra,“ ütles minister Sikkut. „See on vaid üks näide sellest, kuidas personaalmeditsiin aitab märkimisväärselt vähendada kasvavaid tervishoiukulusid, millega seisavad täna silmitsi kõik Euroopa riigid.“
9.-14. juulil toimub Prantsusmaal Toulouse’s üleilmne teadusfoorum EuroScience Open Forum. Esimest korda korraldas teadusfoorumi teadlaste-ettevõtjate ühisprogrammis arutelusessiooni ka Eesti. Sessioonil osalesid eksperdid Sotsiaalministeeriumist, Eesti Geenivaramust ning ettevõtetest Illumina AS, Oxford Nanopore Technologiest ja Biogen AS.
Sessioon „Getting Personal with Personalised Medicine“ oli pühendatud Eesti Vabariigi 100. sünnipäevale. Sessiooni korraldas Eesti Teadusagentuuri algatus Research in Estonia läbi Euroopa Regionaalarengu Fondi rahastuse.
Vaata ka: http://researchinestonia.eu/esof2018/ ja www.geenidoonor.ee