Sotsiaaldemokraadid: erakorraline pensionitõus tuleb seadustada

Ann VaidaEakad

heljo pikhof

Sotsiaaldemokraadid annavad täna riigikogule üle seaduseelnõu, mis tõstab 2020. aasta kevadel erakorraliselt pensione, et paraneks vanemaealiste inimeste elujärg.

Sotsiaaldemokraatide fraktsiooni saadikud kavandavad riikliku pensionikindlustuse seadusesse täiendust, mille järgi tõuseb pensioni baasosa pärast 2020. aasta 1. aprilli indekseerimist 100 euro võrra ja rahvapension 60 euro võrra.

„Meie keskne eesmärk on vähendada vaesust pensionäride seas ja aidata kaasa eakate paremale toimetulekule. Kuigi keskmine vanaduspension on viimase nelja aastaga tõusnud 100 euro võrra ei ole väga paljude inimeste pensionipõlve sissetulek piisav. Eurostati andmetel hoiab Eesti alates 2014. aastast Euroopa Liidus liidrirolli vaesusriskis eakate osakaalu poolest. 2017. aastal elas 65-aastastest ja vanematest tervelt 41,2% vaesusriskis,“ selgitas Sotsiaaldemokraatliku Erakonna aseesimees Heljo Pikhof.

Eesti kulutused pensionisüsteemile jäävad Pikhofi sõnul allapoole OECD riikide keskmist taset. „Inimestel peab vanaduse korral olema õigus riigi abile. Ilma täiendava pensionitõusuta ei ole aga hindade kiire kallinemise ajal võimalik pensionäre vaesusest päästa. 100 euro suuruse pensionilisa seadustamine ja elluviimine on hädavajalik,“ ütles Pikhof.

Eelnõu kasuks räägib Pikhofi väitel ka tõsiasi, et äsjastel riigikogu valimistel küsisid pea kõik parlamenti jõudnud erakonnad valijatelt mandaati erakorraliseks pensionitõusuks. „Tegu oli ka peaministripartei põhilubadusega. Samas oleme täna olukorras, kus ohumärgid on üleval, aga nii peaminister, sotsiaalminister kui rahandusminister on kinnitanud, et erakorraline pensionitõus on jätkuvalt plaanis ja selle juurde tullakse tagasi sügisel. Inimesi ei tohi alt vedada. Tuleme siin valitsusele appi,“ lausus Pikhof.

Hinnanguliselt nõuab täiendav pensionitõus järgmisel aastal riigieelarvest 200 miljonit eurot.