Sotsiaaldemokraatide suvepäevadel on eritähelepanu all keskkond ja metsandus

PiretErakond

Sotsiaaldemokraadid peavad nädalavahetusel Lääneranna vallas Varemurru puhkekeskuses suvepäevi, kus toimub ka erakonna volikogu, mis teeb esimesed Euroopa Parlamendi valimisi puudutavad otsused – kinnitamisele tuleb kandidaatide valimise kord.

Volikogu juhatab laupäeva hommikul sisse Sotsiaaldemokraatliku Erakonna esimehe Lauri Läänemetsa ülevaade poliitilisest olukorrast.

Seekordsetele suvepäevadele on kutsutud arvukalt oma valdkonna tippe, kes koos sotsiaaldemokraatidest ekspertidega arutavad erinevates poliitilistes töötubades metsanduse, majanduse, vaimse tervise ja regionaalpoliitika probleemide ning lahenduste üle.

Metsanduse võtmeküsimuste – metsaraie ja kuivenduse teemadel – asuvad vestlusringi Tartu Ülikooli looduskaitsebioloogia professor, ökoloog Asko Lõhmus, erametsaomanik ja looduskaitsja Rainer Kuuba, Eestimaa Looduse Fondi metsaekspert Liis Kuresoo ning MTÜ Hoiame Loodust looduskaitse ekspert Mati Sepp. Arutelu juhib riigikogu keskkonnakomisjoni liige Tiit Maran. Laupäeva õhtul peab Maran suvepäevalistele loengu „Kultuuri tähendus keskkonnakriisis,“  kus ta jõuab põliskultuuride juurest tänapäeva, et mõtestada, miks oleme keskkonna suhtes sellised, nagu oleme ja mis on rohepöörde elluviimise oluliseks eelduseks. Pühapäeva hommikul tutvustab Tallinna loomaaia endine direktor huvilistele Matsiranna loodust.

Regionaalpoliitika arutelu veab regionaalminister Madis Kallas. Koos Lääne-Harju vallavanem Jaanus Saadi, Vormsi vallavanema Maris Jõgeva ja Setomaa vallavanema Raul Kudrega otsib ta vastuseid küsimustele, kuidas riigi tänases rahanduslikus seisus toetada regionaalset arengut ja mida muuta omavalitsuste rahastamises.

Majandussaate Buum saatejuht Anto Liivat, SEB Panga majandusanalüütik Mihkel Nestor,  Ametiühingute Keskliidu esimees Jaan-Hendrik Toomel, Pärnu Sadama juhatuse liige Sander Kilk ja riigikogu majanduskomisjoni esimees Priit Lomp vahetavad mõtteid Eesti majanduse seisu ja väljakutsete üle.

Vaimse tervise debatil astuvad üles Vaimse Tervise ja Heaolu Koalitsiooni tegevjuht Ott Oja, haridus- ja keskkonnapsühholoog Grete Arro, Psüühikahäiretega Inimeste ja Lähedaste Liidu juhatuse esimees Lenne Lillepuu ning endine terviseminister Peep Peterson.

„Mul on ääretult hea meel, et nii paljud eksperdid on valmis südasuvel sotsiaaldemokraatidega kaasa mõtlema ja arutlema. Kindlasti koorub erinevates aruteludest ideid, mida me saame oma poliitilises tegevuses kasutada,“ ütles Sotsiaaldemokraatliku Erakonna peasekretär Reili Rand. „Suvepäevad on ka omamoodi avalöök 2024. aasta Euroopa Parlamendi valimistele. Vestlusringis europarlamendi saadikute Marina Kaljurandi ja Sven Mikseriga lahatakse Brüsseli võimukoridorides toimuvat ja rahvusvaheliste suhete siseelu, aga ka lähenevate valimiste põhiküsimusi,“ lisas Rand.

Suvepäevade lahutamatuks osaks on piirkondade teatevõistlused ja korvpallilahing “Riigikogu vs rahvas.” 22. juuli õhtul astuvad stand-up show’s üles Sven Mikser ja Ann Vaida ehk siis noor romaanikirjanik Mikser ja vana koomik Ann. Tantsuks esineb funk-ansambel Kangelased, edasi mängivad muusikat Riina Sikkut, Madle Lippus, Anette Mäletjärv ja Natalie Mets.

Pühapäeva hommik algab viktoriiniga. Seejärel peavad oma suvekoole erakonna sõsarorganisatsioonid: Noorsotsid, Usutiib, Naiskogu Kadri,  venekeelne ühendus ja Vikerroos.