Toomas Jürgenstein: otsedemokraatia võib olla nii õnnistuseks kui needuseks

PiretDemokraatia, Tartu, Uncategorized

Sotsiaaldemokraat Toomas Jürgensteini sõnul peaks rahvahääletustel olema kohalike omavalitsuste elus kindel koht, kuid vastava seaduse kinnitamine eeldab nii laiapõhjalist poliitilist konsensust kui ohtude ja populistlike skeemide vältimist.

„Rohujuuretasandi demokraatia on ülimalt oluline ja puudutab tegelikult iga inimest, kes mingis mõttes on maailmaparandaja. Igal inimesel on oma arvamus, iga inimene tahab, et tema arvamus omaks mõjujõudu. Lisaks on teema ka ajalooliselt märgiline. Möödub ju õige pea sellest, kui saab 100 aastat ajaloolisest rahvahääletusest usuõpetuse üle Eestis,“ ütles Jürgenstein täna riigikogus, kui esimesel lugemisel oli EKRE algatatud eelnõu, mis reguleerib rahvahääletuste korraldamist omavalitustes.

„Otsedemokraatiaga on nagu paljude oluliste asjadega. See võib olla õnnistuseks ja see võib olla ka needuseks,“ lisas Jürgenstein, kelle sõnul vajab vastav eelnõu enne seadustamist veel põhjalikku tööd, et referendumeid saaks võimalikult hästi läbi viia.

Ta meenutas kooseluseadust puudutavat hääletusplaani. „Huvi seda korraldada on äkki kadunud, see sulab nagu kevadine lumi. Sellel on selge põhjus. Küsitlused näitavad, et kooseluseaduse rakendusaktide ratifitseerijate pooldajate arv on vaikselt, kuid järjekindlalt ületanud vastaste arvu. Ei midagi põhimõttelist, oli vaid puhas pragmaatiline kaalutlus, kuidas paremini propagandat teha,“ märkis Jürgenstein.