Sotsiaaldemokraadid: Eelarves tehtud valikud vaatavad inimestest mööda

digi

Indrek Saar

On erakordselt kahetsusväärne, et EKRE, Keskerakonna ja Isamaa valitsuskoalitsioon kasutavad kujunenud olukorda selleks, et Riigikogust läbi suruda Eesti majandust ja Eesti inimeste toimetulekut kahjustavaid valimislubadusi. Me hääletasime valitsuse pakutud lisaeelarve eelnõu vastu, sest sotsiaaldemokraadid ei saa toetada otsuseid, mis kahjustavad Eesti majandust, suurendavad ühiskonnas ebavõrdsust, muudavad peredele toimetuleku palju raskemaks ning unustavad meie eakate põlvkonna.

Valitsuse poolt Riigikogule välja pakutud lisaeelarve eelnõul on mitmeid olulisi puudusi:

→ Väga paljud inimesed on eelarves jäänud kaitseta. Töötasuhüvitis ei laiene töövõtu- ja käsunduslepinguga töötajatele ja ammugi mitte FIEdele või inimestele, kes on teenuseid osutanud läbi enda OÜ.

→ Taotlesime, et riik maksaks lastega peredele 500 euro suurust koduõppetoetust koolis käiva lapse kohta. See samm aidanuks peredele hüvitada kasvanud kulutused, mis on seotud ootamatu üleminekuga koduõppele. EKRE, Keskerakond ja Isamaa hääletasid selle vastu.

→ Eelarves ei ole leevendust pensionäridele. Käisime välja ettepaneku, et eriolukorras tuleb hüvitada hooldekodukoha maksumuse ja pensioni vahe, mis leevendab nii hooldekoduteenust vajavate eakate kui nende lähedaste majanduslikku olukorda. Tegime ettepaneku maksta sel aastal üksinda elavate pensionäride toetust kaks korda aastas. EKRE, Keskerakond ja Isamaa hääletasid ka selle vastu.

→ Aktsiisilangetused on küsitavad ajal, kui meditsiinisüsteem ja sotsiaalvaldkond vajavad lisaraha nagu hapnikku. Keskmine perekond võidab elektriaktsiisi langetusest vaid 10 eurot aastas.

→ Kriisieelarve peab lahendama ja leevendama vaid kriisiga seotud hädasid ja probleeme. Paraku ei saanud valitsusse kuuluvad erakonnad võitu kiusatusest ajada kriisi kattevarjus oma parteipoliitikat. Olgu siin näiteks Isamaa kinnisideest tulenev otsus peatada kogumispensioni maksed. Miks peab ajama käe tulevaste pensionäride rahakotti, kui meil on võimalus laenata raha rahaturgudelt ja seda soodsa hinnaga?

Kriisid võivad liita ja lõhestada ühiskondi. Kuid inimeste liitmiseks ja ühisosa leidmiseks on vaja liidreid, kes seda soovivad. Jüri Ratase juhitud koalitsioon seda kahjuks ei soovi. Peaminister on Eesti ühiskonda alt vedanud. Sellest on kahju.