Indrek Saar: laste huvihariduse kokkutõmbamine on julm plaan, mis tuleb seisma panna

digiRiigieelarve

Sotsiaaldemokraadid protesteerivad otsustavalt valitsuse plaani vastu vähendada 2022. aastal laste huvihariduse riiklikku rahastamist poole võrra, mis teoks saades lööb kõige valusamalt maapiirkondades ja väikelinnades elavaid lapsi ning suurendab regionaalset ebavõrdsust.

Kinnitamist ootava riigieelarve strateegia järgi kukub huvihariduse ja -tegevuse toetus uuel aastal 14,25 miljonilt eurolt 7,25 miljonile eurole, mis oleks meie laste ja noorte suhtes julm ja ennekuulmatu samm, ütles Sotsiaaldemokraatliku Erakonna esimees Indrek Saar.

„Näib, et Reformierakond ei kohku tagasi viimast laste arvelt ellu  oma aegunud kärpimismantrale tuginevat eelarvepoliitikat. Kutsume valitsust eesotsas Reformierakonda kuuluvate pea- ja haridusministriga sellest inetust plaanist loobuma – kokkuhoid ei saa lastest tähtsam olla. Teretulnud oleks ka see, kui Jürgen Ligi lõpetaks oma küünilise, elukauge ja solvava jutu sellest, kuidas omavalitsused elavad praegu või sees,“ märkis Saar.

Sotsiaaldemokraatide poolt 2017. aastal käivitatud  toetusmeede oli Saare sõnul väga tugeva regionaalpoliitilise mõõtmega, mis oli suunatud sellele, et ükski laps ei jääks huvitegevusest kõrvale. „Viimased neli õppeaastat on see hästi toiminud ja aidanud huviringi või trenni  lapsi, kes poleks muidu sinna kas rahapuudusel, pikkade vahemaade või juhendaja puudumise tõttu jõudud. Samuti on see meede  tasakaalustanud niigi suurt piirkondlikku ebavõrdsust, mis nüüd ähvardab taas suureneda. Enamik omavalitsusi ei suuda oma rahakotist seda kärbet katta, mis tähendab, et  ees seisab huviringide ridamisi sulgemine ning juhendajate ja treenerite tööta jäämine,“ selgitas Saar.

 „Alatu ja ebaõiglane on valitsuse plaan ka tervisekriisi kontekstis. Suur osa lapsi kannatab praegu depressiooni ja muude vaimsete häirete all – mõnes huviringis käimine, seal  oma annete arendamine ja kaaslastega suhtlemine on praegu ja lähiaastatel eluliselt oluline, mis aitab lastel keerulised ajad paremini üle elada,“ lisas Saar.

Näiteks Hiiumaa valla, mis tänavu saab riigilt laste huvihariduse tarbeks 195000 eurot, tahab valitsus uuel aastal ilma jätta ligi 100000 eurost.