Alustas sotsiaaldemokraatia akadeemia SOCITAS

Ann VaidaEesti

Eelmise nädala lõpus alustas Kuressaares esimese seminariga SOCITAS ehk erakonna liikmetele ja kaasamõtlejatele suunatud sotsiaaldemokraatia akadeemia. Teemade ring on lai, alustades erakonna enam kui saja-aastasest ajaloost ja silmapaistvatest esindajatest ning sotsiaaldemokraatliku ideoloogia lähtepunktidest, jõudes välja tänasesse päeva ja poliitika hetkeolukorda. Alati on teemaks ka kohapealne olukord, arutelud kommunikatsiooni teemadel ning ettevaatavalt meie erakonna programm 2019. aasta valimisteks. Küsisime neli küsimust Socitase eestvedajalt Marju Lauristinilt:

Kellele ja miks on vaja pea aasta lõpuni kestvat ja tervele Eestile ringi peale tegevat koolitusprogrammi sotsiaaldemokraatia teemadel?

Seda on vaja erakonna liikmetele ja meie pooldajatele. Meediakuvadid, sealhulgas kuvand meist, on aina lihtsustavamad, ühekülgsemad ja sildistavamad, sageli ebaõigeid ajaloolisi paralleele rõhutav. Seetõttu on vaja iseendale meenutada oma kaugemat ajalugu sajandi esimesest poolest, aga ka lähiajalugu ning tänase erakonna kujunemislugu. Samuti on vaja uuesti üle rääkida, mis on sotsiaaldemokraatlikud põhiväärtused, millest meie poliitika lähtub.

Ja siis seminaride raames toimivad koolitused, mis on tegelikult parim vorm olulisi asju omavahel arutada ja vajadusel ka suud puhtaks rääkida. Seepärast on igale üritusele kaasa kutsutud ka valitsuse liikmed või meie Riigikogu fraktsiooni liikmed.

Kokkuvõttes võiks peale igat seminari olla osalenutel taaskord olemas vastus, miks me oleme sotsiaaldemokraadid ja mida see tähendab.

Meie peasekretär Kalvi on öelnud, et 2018. aasta on selgitamiste aasta. Selgitada tuleb seda, mida head oleme viimastel aastatel teinud ja kuidas see on inimeste elu mõjutanud. Kas Socitas kannab sama eesmärki?

Osaliselt kindlasti ja seepärast ongi väga oluline, et igal üritusel on kaasas mõni meie ministritest või Riigikogu saadikutest. Aasta teises pooles hakkame Socitase raames korraldama ka webinare (ehk veebiseminare), mida võib julgesti käsitleda ka meie ministrite aruannetena erakonna liikmetele.

Millistele teemadele Socitas keskendub ja mis on sinu arvates kõige olulisem uuesti selgeks ja lahti rääkida?

Iga kord on meil vähemasti kolm esinevat sisuplokki. Esiteks keskendume mälule ja ajaloole ning ajaloolistele sabadele, mis meiega kaasas käima kipuvad. Teiseks tänane päev ehk päevakajalised teemad, mida proovime avada kindlasti ka lähtuvalt sellest, millises Eesti paigas parasjagu oleme. Ja kolmandaks meie kandvad ideed ja väärtused ehk tulevik.

Esimene seminar toimus eelmisel nädalal Kuressaares. Kuidas sa selle kokku võtaksid?

See oli tõesti esimene ja seetõttu natukene justkui proov. Mind väga huvitas, kas põhjalik ajaloo meenutamine ja kaugemale minevikku vaatamine inimestele huvi pakub. Oli väga tore, et Tõnu Intsu sisukas ettekanne seda huvi pakkus.

Sotcitase ürituste esialgne ajakava:

17. märts. Kärajad Tartus.

6. aprill. Seminar Pärnus, koos välisminister Sven Mikseriga

14. aprill. Seminar Viljandis, koos kultuuriminister Indrek Saarega

28. aprill. Kärajad Tallinnas

5. mai. Seminar Rakveres, koos siseminister Andres Anveltiga

9. juuni. Seminar Võrus, koos siseminister Andres Anvelti ja EP liikme Ivari Padariga

18. august. Seminar Otepääl või Käärikul

15. september. Kärajad Narvas

29. september. Seminar Tartus

13. oktoober. Seminar Tallinnas

Lisainfo saamiseks kirjuta meile kantselei@sotsdem.ee