Heljo Pikhof: vanemad saavad lapse kasvatamise rõõme ja muresid senisest paremini jagada

Ann VaidaLapsed ja pered

Riigikogu saatis täna kolmandale lugemise perehüvitise seaduse muutmise eelnõu, mis võimaldab edaspidi emal ja isal üheaegselt vanemapuhkust saada ja koos väikelapsega kodus olla ning lubab hüvitist ka osade kaupa välja võtta.

Sotsiaaldemokraatide fraktsiooni aseesimehe Heljo Pikhofi sõnul annab paindlikum vanemapuhkuse ja -hüvitise süsteem isadele võimaluse varasemast rohkem oma lastele pühenduda. Emad saavad aga soovi korral kiiremini tööle naasta. „Eesmärgiks on aidata vanematel pärast lapse sündi töö- ja pereelu paremini kokku sõlmida. Vanemad saavad rohkem ise otsustada, mis on just nende pere jaoks on hea ja kuidas lapse kasvatamise rõõme ja muresid omavahel jagada,“ rääkis Pikhof.

Eelnõu loob lapsevanemetele võimaluse olla 60 päeva koos vanemapuhkusel ja saada samal ajal vanemahüvitist. Samuti tekib võimalus kasutada vanemahüvitist päevade kaupa. See säte lubab mõlemal vanemale töötada näiteks osalise tööajaga ja olla vaheldumisi lapsega kodus.

„Paindlikum vanemahüvitise kord ei ole mingi võluvits, mis paneb naised sünnitama. Samas on Põhjamaade kogemus näidanud, et peredesse, kus isad võtavad vanemapuhkust, sünnib rohkem teisi-kolmandaid lapsi. Lisaks väheneb 30 protsenti tõenäosus, et paar lahku läheb,“ ütles Pikhof.