Kolonel reservis Aivar Jaeski liitus Sotsiaaldemokraatliku Erakonnaga

digiUncategorized

Endine kõrge sõjaväelane, kolonel reservis Aivar Jaeski liitus sotsiaaldemokraatidega. Poliitikas soovib Jaeski ennekõike keskenduda riigikaitse ja julgeolekupoliitikaga seotud küsimustele, mille olulisus on tänases pingelises julgeolekuolukorras veelgi kasvanud.

„Näen vajadust laiapõhjalise riigikaitse jõulisema edendamise järele. Samuti tuleb tagasi tuua jõustruktuure ühendanud arusaamad kaitsejõudude kohta. Pean oluliseks, et meil oleks juba rahu ajal selge pilt sellest, kuidas korraldada tsiviilkaitset kriiside ajal, tehes seda võimalikult efektiivselt,“  märkis Jaeski.

„Kuna olen viimased 15 aastat juhatanud MTÜd Eesti Nägemispuuetega Vanemate Liit, siis saan nüüd sotsiaaldemokraatide ridades aidata kaasa puuetega laste perede õiguste kaitsmisele,“ lisas Jaeski.

Sotsiaaldemokraatliku Erakonna esimehe Lauri Läänemetsa sõnul on Jaeski puhul tegu pühendunud ohvitseri ja silmapaistva militaareksperdiga. „Tema laialdased teadmised ja kogemused kasvatavad kindlasti meie erakonna kompetentsi riigikaitse valdkonnas,“ ütles Läänemets.

1992. aastal Eesti kaitseväega liitunud Jaeski on olnud Logistikapataljoni esimene ülem, ta on juhtinud Rahuoperatsioonide Keskust, töötanud NATO peakorteris Eesti alalises sõjalises esinduses kindral Johannes Kerdi asetäitjana. Ta on juhtinud Kaitseväe peastaabis kaitseplaneerimise jaoskonda, koostanud kaitseväe arengukava ja juhtinud Eesti poolelt Baltikumi ja Poolat puudutavate NATO kaitseplaanide koostamist.

Kolonel Jaeski on osalenud staabiülema asetäitjana NATO väljaõppemissioonil Iraagis ja teeninud NATO ühendväejuhatuse staabis Brunssumis infooperatsioonide sektsiooniülemana. Sellesse aega jääb ka missioonikogemus Afganistanist. Seejärel taas Kaitseväe peastaabis teenides reorganiseeris Jaeski teavitusosakonna strateegilise kommunikatsiooni osakonnaks. Tema viimaseks tööks  jõustruktuurides oli Riias NATO strateegilise kommunikatsiooni kompetentsikeskuse ülesehitamine, kus ta täitis direktori asetäitja ülesandeid.

Teda on autasustatud Kaitseväe teenetemärgi, Kaitseliidu III klassi Valgeristiga, Logistikapataljoni, Balti jalaväepataljoni ja Rahuoperatsioonide keskuse teenetemärkidega ning Iraagi ja ISAF-i missioonimedalitega.

Peale militaarkarjääri aitas Jaeski neli aastat kaasa Rail Baltica projekti arendamisele, juhatades RB Rail AS Eesti filiaali. Aivar Jaeski sulest on ilmunud kolm raamatut: “Napoleoni marssalid” (2013), “Mälestused Kaitsejõudude algusaastatest. Väepealiku kroonikaraamat 1992–2002” (2018) ja “Liivimaa pealinn Riia” (2020). Hetkel omandab ta Estonian Business Schoolis ärijuhtimise magistrikraadi.