VIDEO | Läänemets SDE üldkogul: sotsiaaldemokraatide eesmärk on võita 2027. aasta valimised

PiretUncategorized

Täna Paides toimuval sotsiaaldemokraatide üldkogul toimuvad erakonna sisevalimised ning kinnitatakse Euroopa Parlamendi valimiste valimisnimekiri ja -programm. Sisevalimistel valitakse kaheks järgmiseks aastaks Sotsiaaldemokraatliku Erakonna esimees, aseesimehed ning juhatuse liikmed.

2022. aastast erakonda juhtinud Lauri Läänemets rõhutas üldkogu avakõnes, et sotsiaaldemokraadid on Eesti juhtiv vasak-tsentristlik jõud, peamine paremerakondade tasakaalustaja. “Meie asi on olnud äratada, hoiatada ja kutsuda üles visalt ja meelekindlalt tegutsema üheskoos ühisel jõul ja ühisel nõul. Tugev Euroopa, see on vabadus, õiglus ja julgeolek. Sotsiaaldemokraadid seisavad selle eest, et ei Eestis ega Euroopas ei pääseks juhtima need, kes piiravad inimeste vabadusi, süvendavad ebaõiglust ja kahjustavad läänemaailma ühtsust.”

Erakonna esimehe sõnul mõistavad inimesed aina enam, et parempoolne “igaüks enda eest”- poliitika on oma aja ära elanud ja tegelik tugevus peitub ühiskonna ühtsuses. “Sotsiaaldemokraatliku pöörde elluviimiseks ei saa me seada eesmärgiks vähemat kui 2027. aasta valimiste võit ning valitsuse moodustamine. Usun sellesse ja olen alati uskunud. Ka siis, kui politoloogid meile kesisemat tulemust parlamendivalimistel ennustasid. Või kui kaks aastat tagasi riigikaitsemaksu idee välja pakkusime ja konkurendid meid parastasid. Uskusin alates aegadest kui astmelise tulumaksu ideed peeti ebapopulaarseks mõtteks, kuni tänaseni kui seda toetab rohkem kui 60% kodanikest. Seda toetust teades on piinlik ja ebaloogiline, et tulumaksu küsimuses  kuulub Eesti tänaseni kategooriasse  „endised liiduvabariigid“, mitte Euroopasse!”

Läänemets sõnas, et valija toetuski on olnud püsinud ja kasvanud tänu sellele, et sotsid on jäänud kindlaks oma põhimõtetele, uskunud endasse ja teinud lubatu teoks. “Ärme unusta, et oleme viimase kahe aasta jooksul valitsusvastutust kandes teinud üheskoos palju olulist – ajalooline alampalga tõstmise kokkulepe, solidaarse tervishoiu tugevdamine, abieluvõrdsus, hooldekodu koht pensioni eest, riigikaitse ja siseturvalisuse suurendamine ning Eesti elu tasakaalustav regionaalpoliitika. Kõik need sammud pole mitte ainult parandanud perede kindlustunnet, vaid olnud märgilised ilmavaatelised muutused ning veennud inimesi selles, et Eesti riigis on igaüks oluline, igaüks on väärtuslik ning kedagi ei jäeta ka rasketel aegadel maha,” rääkis Läänemets.

Sotside osalusel on paika saanud ka ambitsioonikas energeetika ja tööstuse plaan. “Hiljuti kiitsime valitsuses heaks plaani järgmise 12 aastaga viiekordistada tänane puhta taastuvenergia tootmine, et tuua elektrihind alla, luua töökohti, suurendada ekspordivõimekust. Tegelikult oleme nende otsustega aga kümme aastat hiljaks jäänud, sest pikka aega ei olnud Eesti energiapoliitika aluseks analüüsid, vaid poliithuvid – nii ehitati näiteks hoolimata riigikontrolli ja Eesti Energia enda hoiatustest ligi miljard eurot maksma läinud põlevkivijaam. Hetkel impordime aga ikkagi rohkem kui poole tarbitavast elektrist, sest põlevkivi ei suuda turul konkureerida ega Auvere korralikult töötada,” rääkis Läänemets üldkogu kõnes.

Tänasel üldkogul kinnitatakse ka sotside kandidaadid Euroopa Parlamendi valimisteks, mille osas kutsus Läänemets üles valima ka Euroopasse ühtsuse ja demokraatia eest seisjaid. “Kaks nädalat enne Võidupüha peab aga Eesti rahvas otsustama Euroopa tuleviku. Eesti julgeolek sõltub Euroopa ühtsusest. Euroopa peab suutma toetada Ukrainat sõjas agressiivse Venemaaga. Euroopa peab suutma kaitsta ennast ka siis, kui USAs poliitikas toimuvad muutused. On reaalne oht, et europarlamendi valimiste järgselt toovad konservatiivid endaga koos võimule Putiniga sõbrustavad jõud, kes lõhuvad Euroopa ühtsuse ja keeravad riigid tülli. Me oleme seda näinud Eestis juba Isamaa ja EKRE valitsusliidu ajal. Euroopa juhtiva jõuna hoiavad sotsiaaldemokraadid Euroopa ühtse ja demokraatiameelse. Vabadus, õiglus, julgeolek – kaljukindel valik!”
Täismahus kõne on leitav lehelt sotsid.ee