Natalie Mets: taastame ööelu! Praegu toimuvad peod illegaalselt ja seal käivad ka alaealised

digiÖöelu

Töötame välja toimiva tegevuskava kiirtestide rakendamiseks, kaotame koroonapassid ja taasavame ühiskonna.

Kirjutan seda lugu, olles kaks korda vaktsineeritud ning põdedes nelja kuu jooksul teist korda koroonaviirust.
Isikliku kogemuse põhjal väidan seega, et koroonatõendid on oma aja ära elanud ning viirus enne kehasse sisenemist COVID-passi ei küsi. Ja samuti ei küsi viirus ka kellaaega ning on valmis ründama nii kell 13 päeval ühistranspordis, kontoris või toidupoes kui ka kell 1 öösel meelelahutusasutustes.

Tänaseks on selge, et liiga paljud restoranid, toitlustusasutused, ööklubid ja kontserdikohad on kohe pankrotti minemas. Toivo Maimets küll ütles Esimeses Stuudios, et tunneli lõpus paistab juba valgus, kuid mulle näib, et enne valguseni jõudmist võib toimuda suur rongiõnnetus.

Mida siis teha?

Ettevõtjatele omaselt on aktiivsust üles näidanud nii toitlustus- kui meelelahutus valdkondade esindajad ning valitsusele omapoolsed ettepanekud saatnud nii ametlikke kanaleid pidi kui meedia vahendusel. Aga tõsiselt võetavat reaktsiooni ei ole kaasnenud.

Räägitakse vaid sellest, kuidas ükski valdkond ei ole täiesti suletud või kuidas praegused piirangud on kõik õigustatud. On ka räägitud sellest, kuidas kiirtestide tagasitoomine oleks sündmuste korraldajatele logistiline õudus. Millele see väide tugineb, kui valdkonna esindajad ise on väljendanud oma valmisolekut kiirtestimise rakendamiseks ning seda sügisel juba ka praktiseerinud?

Kiirtestide lahenduse puhul saavad ettevõtjatele appi tulla nii kohalikud omavalitsused kui riik. Tallinnas juba on võimalus teha tasuta kiirteste. Seda teenust saab edasi arendada ning väljastada testi tegijale ka tulemustega dokument, mida toitlustus- või meelelahutusasutuse sisenedes koroona tõendi asemel näidata. Nii on tehtud ka teistes riikides. Veel ei ole selle sammu tegemiseks hilja ning valdkonda on võimalik kiusamise asemel päästa.

Mis toimub tegelikult?

Peod on toimunud kogu pandeemia vältel. Need toimuvad illegaalselt era- ja rendipindadel. Koroonatõendeid ei kontrollita, kiirteste ei nõuta ja ilmselgelt toimub nakatumine. Lisaks koroonaviirusega seotud ohtudele on ka muud riskid suuremad. Inimesed ohustavad nii enda kui teiste (vaimset) tervist ja heaolu. Kusjuures sellistel pidudel käivad ka alaealised.

Kokkuvõtvalt tundub, et tegeletakse ühe valdkonna järjepideva kuristikku suunamisega sealjuures mõistmata, millised on kaasuvad riskid. Ettevõtjad on valmis valitsusega koostööd tegema ning on seda ka igati väljendanud. Valitsuse liikmed ei peagi ise olema kõiges eksperdid, kuid peavad olema valmis ja avatud ettepanekuid kuulama ning leidma vahendeid nende rakendamiseks.

Töötame välja toimiva tegevuskava kiirtestide rakendamiseks, kaotame koroonapassid ja taasavame ühiskonna.

PÄEVA TEEMA | Natalie Mets: taastame ööelu! Praegu toimuvad peod illegaalselt ja seal käivad ka alaealised