Riina Sikkut: maksuvaba tulu tõus pehmendab inimeste jaoks hinnašokki

digiUncategorized

Riigikogu asub täna arutama sotsiaaldemokraatide algatatud tulumaksuseaduse muutmise eelnõu, mille eesmärk on viia maksuvaba miinimum 2022. aastal 500 eurolt 654 euroni.

Tulumaksuvabastuse tõstmine alampalga tasemele on iseäranis oluline praegu, kui energiahinnad löövad rekordeid, ütles Riina Sikkut.

„Tänu ametiühingute ja tööandjate kokkuleppele kasvab 1. jaanuaril miinimumpalk. Riik peab andma oma panuse ja tõstma maksuvaba miinimumi, mis aitab energiahindade šoki ajal parandada väga paljude perede toimetulekut. Lisaks on ebaõiglane ja moraalselt vale,  kui väikese sissetulekuga inimesed maksavad riigile alampalgalt tulumaksu,“ märkis Sikkut. „Meie ettepanek on suunatud sellele, et nõrgemad ei kannaks üle jõu käivat koormust ja et neid ei maksustataks ebaõiglaselt. Kui tulumaksuvabastus tõuseb, siis on ka vähem toimetulekutoetuse saajaid.“

Tulumaksuvaba miinimumi tõstmine käiks Sikkuti sõnul ühte sammu 2018. aasta maksureformiga, mil jõuti nii kaugele, et alampalk ja tulumaksuvabastus olid võrdsed, mõlemad 500 eurot kuus. Hilisematel aastatel pole aga riik maksuvaba miinimumi suurendanud.