Riina Sikkut: üleüldise hinnatõusu olukorras on tulumaksuvabastuse tõus hädavajalik

digiMaksud

Sotsiaaldemokraadid andsid täna riigikogu menetlusse tulumaksuvabastuse suurendamise eelnõu, mis jõustudes leevendaks väga paljude perede jaoks üleüldist hinnatõusude raskust.

Tulumaksuseaduse eelnõu viib maksuvaba miinimumi 500 eurolt 654 euroni. Maksuvabastuse võrdsustamine alampalgaga jätaks igale inimesele, kelle sissetulek on alla 1200 euro kuus, täiendavalt kätte 31 eurot kuus (370 eurot aastas).

„Lisaks kõrgustesse roninud energiahindadele on peresid tabanud ja tabamas üleüldine toidukaupade ja paljude teenuste hinnatõus. Tulumaksuvabastuse suurendamine aitab hinnašokki pehmendada, aga selle kõrvale on vaja ka teisi samme,“ ütles Riina Sikkut. „Valitsuse praegune kava ei taga kahjuks kõigi toimetulekut ega leevenda energiahindade šokki. Samuti ei tegele valitsus taastuvenergiavõimsuste kiire väljaehitamisega.“

Innflatsioonilises keskkonnas Sikkuti sõnul palgavaesus süveneb. ”Meie ettepaneku seadustamise korral paraneks madalapalgaliste toimetulek ning väheneks vajadus sotsiaaltoetuste järele. Lisaks on põhimõtteliselt vale korjata tulumaksu toimetulekuriskis inimese tööga teenitud sissetulekult,“ sõnas Sikkut.

Sotsiaaldemokraadid esitasid sarnase eelnõu ka eelmise aasta sügisel, mille küll riigikogu koalitsiooni vedamisel jõulude eel maha hääletas.